TÜLLÜŞAHLAR İÇİN KORUMA ÇALIŞMALRI BAŞLADI

Kuşadası Belediyesi, Pamukkale Üniversitesi ve EKODOSD işbirliğiyle yürütülen “Kuşadası Bitkileri” envanter çalışması sonucunda dünyada sadece Kuşadası’nda yetişen “Tüllüşah” isimli bitki türü bulundu.

TÜLLÜŞAHLAR İÇİN KORUMA ÇALIŞMALRI BAŞLADI

Tüllüşah (Aydın Gaşağı) olarak bilinen Centaurea Mykalea, Anavatanı Kuşadası olup, ilk defa Kuşadasından toplanarak bilim dünyasına tanıtılmış ve adını Samsun Dağlarının antik ismi olan Mykaleden almıştır.

 

Yürütülen Kuşadası bitkileri envanteri çalışmaları kapsamında Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr.Ali Çelik ve EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü bugün Tüllüşah fidanlarını Gazibeğendi mevkiine dikti. Dünyada sadece Kuşadasında yetişen Tüllüşahın tohumlarını laboratuar ortamında detaylı olarak incelemek ve koruma altına almak için çalışmaların devam edeceğini belirten EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü "Yürütülen çalışmalar sonunda Tüllüşahın tohumları toplayarak çimlendireceğiz. Daha sonra tekrar doğal ortamlarına aktarma çalışmaları yapacağız. Buna ek olarak doğal ortamda yetişen fideleri, doğal botanik parkı içerisine transfer ederek koruma çalışmalarını yürüteceğiz" dedi.

 

BOTANİK TURİZMİ İÇİN CAZİP BİR TÜR

Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr.Ali Çelik, botanik turizmiyle ilgilenenler için Tüllüşahın cazip bir tür olduğunu belirterek "Dünyada sadece bu bölgede yetişen endemik bir tür olması nedeniyle Tüllüşah, Kuşadası tanıtımlarında da kullanılabilecek değerli bir bitki olup, botanik turizmi yapanlara cazip gelecek önemli bir türdür. Çok az kalması ve yaşam alanlarının tahrip olması nedeniyle, bu önemli bitkinin tanıtılması ve korunması gerekmektedir. Araştırıldığında Kuşadasında önemli birçok doğal kaynak türlerinin var olduğu, ancak bu türlerin bulunduğu habitatların her an tahribatlarla karşılaşabileceği görülmektedir. Kuşadasında tespit ettiğimiz başta Tüllüşah (Aydın Gaşağı) olmak üzere, Tüylü Çan Çiçeği, Kıyı Sarımsağı, Aydın Ölmez Çiçeği ve Anadolu Ebegümeci gibi endemik ve nadir türlerin tanıtımına yönelik, kent içine tanıtım panoları yapılması ve tanıtım broşürlerin bastırılması için, Kuşadası Belediyesiyle ortak çalışmalar yapacağız. Bu önemli değerlerin korunması için, hem tanıtım hem de bilinçlendirme çalışmalarımız devam edecektir" ifadelerini kullandı.

 

KORUNMASINA ÖZEN GÖSTERİLMELİ

Prof.Dr.Çelik "Tüllüşah, ülkemizin bitki türü sayısı bakımından en zengin olan Centaurea cinsi içerisinde yer almaktadır. Günümüzde bu bitkilerden elde edilen etken maddeler tıbbi çalışmalarda, özellikle de kanser araştırmalarında kullanılmaktadır. Yapılaşma baskısının olmadığı kent içerisindeki doğal habitatlarda kendilerini koruduğu görülmektedir. İleride birçok bilimsel çalışmaya malzeme olacak türlerin, doğal habitatlarının korunmasına özen gösterilmelidir" dedi.

 


Paylaş: 

Diğer Haberler