TRABZONUN ÇEHRESİ KENTSEL DÖNÜŞÜMLE DEĞİŞİYOR

Trabzonun çehresi kentsel dönüşümle değişiyor

TRABZONUN ÇEHRESİ KENTSEL DÖNÜŞÜMLE DEĞİŞİYOR

Kentte devam eden 4 kentsel dönüşüm projesi kapsamında 902 bina yıkıldı, hak sahiplerine 350 milyon 307 bin lira ödendi. Trabzon Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu: Kentsel dönüşüm projeleri sayesinde Trabzonumuz daha yaşanılabilir bir kent haline gelecek" dedi.

Trabzonda çalışmaları devam eden 4 kentsel dönüşüm projesi kapsamında 902 bina yıkıldı, hak sahiplerine 350 milyon 307 bin lira ödendi. Trabzon Belediyesi ile Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından kentte ilk uygulanan Zağnos Vadisi Kentsel Dönüşüm Projesinin 4. ve son aşama çalışmaları kapsamında kamulaştırma işlemleri devam ediyor. 2004 yılında başlayan proje kapsamında yıkılacak 716 yapıdan 678i kamulaştırıldı. Kamulaştırma çalışmaları tamamlanarak yıkılan 574 bina için hak sahiplerine 192 milyon 504 bin lira ödeme yapıldı.

TABAKHANE VADİSİ

Zağnos Vadisi ile birlikte Trabzonun kuzey-güney hava koridorlarından biri olan Tabakhane Vadisinde 2010 yılında başlayan kentsel dönüşüm projesi kapsamında yıkılacak bina sayısı 685. Yapılan görüşmeler neticesinde 530 bina sahibi ile anlaşmaya varıldı. Kamulaştırma ücreti olarak hak sahiplerine 107 milyon 250 bin lira ödendi. Bugüne kadar 283 bina yıkıldı.

AYASOFYA MÜZESİ VE ÇEVRESİ

Trabzonun önemli tarihi mekanlarından biri olan Ayasofya Müzesinin bulunduğu alanda da kentsel dönüşüm projesi gerçekleştiriliyor. Ayasofya Müzesinin tarihi kimliğini ortaya çıkarmak için TOKİ ile sürdürülen projede kamulaştırılan 44 bina için vatandaşlara 37 milyon 553 bin lira ödendi. Devam eden çalışmalar kapsamında kamulaştırılan 44 binanın tamamı yıkıldı.

ÇÖMLEKÇİ PROJESİ

Çömlekçi Kentsel Dönüşüm Projesi sayesinde kentin, kent meydanı ile bütünleşmesi ve bu alanın yeni cazibe merkezi olması hedefleniyor. Çömlekçi Kentsel Dönüşüm Projesinde fizibilite çalışmaları tamamlandı. Haritalar çıkarıldı ve gayrimenkul değerleme çalışmaları bitirildi. Alan üzerinde uygulanacak projelerle ilgili çalışmalar sürdürülüyor. Ada ada yapımı gerçekleştirilecek projede 123 binadan anlaşma sağlanan 24 bina için 136 hak sahibine 13 milyon lira ödeme yapıldı ve bir binanın da yıkımı gerçekleştirildi.

PROJELERİ HARFİYEN DEVAM EDECEK

Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Trabzon Belediyesi ve TOKİ işbirliğinde yürütülen kentsel dönüşüm projelerinin hız kesmeden devam ettiğini söyledi. Türkiyede, kentsel dönüşüm için çok önemli çalışmalar yürütüldüğünü belirten Gümrükçüoğlu, "Bu önemli çalışmaların bir bölümü de ilimizde hayata geçirilmektedir. Zağnos Vadisinin son etabı, yani Kahramanmaraş Caddesinden denize indirilmesi noktasında istimlak ve diğer çalışmalar sürmektedir. Tabakhane Vadisinde ise bugüne kadar 107 trilyonluk istimlak yapılmıştır ve Kahramanmaraş Caddesine kadar ulaşılmıştır. Peyzaj projesi ise ihale aşamasına geldi" dedi.


Paylaş: 

Diğer Haberler