TOPBAŞ, AĞAÇ A.Ş Yİ ZİYARET ETTİ

İBB Alibeyköy Fidanlığı’nda incelemelerde bulunan Başkan Kadir Topbaş, ulaşımdan sonra en büyük yatırımı çevreye yaptıklarını belirterek, İstanbul’a 10 milyon ağaç diktiklerini ve yeşil alanları 60 milyon metrekareye taşıdıklarını söyledi. Topbaş, ba

TOPBAŞ, AĞAÇ A.Ş Yİ ZİYARET ETTİ

AVRUPANIN EN BÜYÜK FİDANLIĞINI GEZDİRDİ

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, İBB Alibeyköy Fidanlığına inceleme gezisi düzenledi. Basın mensuplarına Avrupanın en büyük saksılı ağaç fidanlığını, toprak üretim tesisini ve toprak analiz laboratuvarını gezdiren Başkan Kadir Topbaş, İBBnin çevre yatırımları hakkında bilgi verdi.

Ulaşımdan sonra en büyük yatırımı çevreye yaptıklarını ifade eden Başkan Kadir Topbaş, İstanbulu ve Anadoluyu korumak ve bir yeryüzü cenneti haline getirmek için çalıştıklarını söyledi. 410 bin metrekarelik bir alana kurulu Alibeyköydeki fidanlıkta 3 milyon saksılı çiçek ve ağaç olduğuna dikkat çeken Kadir Topbaş, her yıl İstanbulda 2 milyon civarında da gül ürettiklerini, bunun 1.5 milyonunu İstanbulda kullandıklarını, 500 bini de Anadolu belediyelerine ve vatandaşlara sattıklarını belirtti.

14 YILDA 10 MİLYON AĞAÇ VE 60 MİLYON M2 YEŞİL...

İstanbuldaki aktif 60 milyon metrekarelik yeşil alanımızdaki başarılı peyzaj çalışmalarımızın temelinde ar-ge ve laboratuvar çalışmalarının olduğunu vurgulayan Topbaş, "Şehrimizdeki duvarlara bile çiçek açtırıyoruz. Bize zaman zaman, ‘Sayın Başkan, biz 100 metrekare bahçemize bakamazken siz bu kadar alana nasıl bakıyorsunuz? diye soruyorlar. Bu, İstanbulda başarılı bilimsel çalışmalar yapılıyor demektir. Cumhurbaşkanımızın belediye başkanlığı ile birlikte İstanbulda yeşillenmeye ve ağaçlandırmaya başladı. O günden bugüne kadar milyonlarca ağaç diktik. Sadece benim başkanlık dönemimde dikilen ağaç sayısı 10 milyona ulaştı" diye konuştu.

"Dönemimizde lale öz vatanına döndü ve dünyaca bilinen Fransız Meilland Güllerinin Türkiyedeki tek üreticisi İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak biziz. Ayrıca İstanbula has gül ve lale ile ilgili de bir ar-ge çalışmamız var" ifadesini kullanan Topbaş, özellikle alım garantili çiçek, ağaç ve fidan alanda çalışan insan sayısının 20 bini geçtiğinin altını çizdi.

Bahçe Market ve fidanlığın hafta sonu insanların gelip güzelce vakit geçirip, bitkiler ve çiçeklerle ilgili bilgi alabilecekleri ve alışveriş yapabilecekleri önemli bir merkez olduğunu dile getiren Topbaş, 2005 yılında İstanbulda 600 bin lale soğanı ile başladıkları lale dikiminde bu yıl 22 milyona ulaştıklarını belirtti. Topbaş, Türkiye genelinde sadece lalenin bile istihdam ve döviz kazandıran çok önemli bir sektör haline geldiğini söyledi.

ANADOLU AĞAÇ VE BİTKİ TÜRLERİNİ KURTARACAK ÇALIŞMA

Anadolu topraklarının öz değerleri olan bitki ve ağaç türlerinin yaşatılması için de çok önemli çalışmalar yürüttüklerini anlatan Başkan Kadir Topbaş, Anadolunun değişik yerlerini dolaşmak suretiyle kaybolmaya yüz tutmuş olan meyve türlerinden aşı kalemleri alınması talimatı verdiğini söyledi. Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü;

"Napolyon kirazı diyorsunuz, kiraz mı erik mi yediğinizin farkında değilsiniz. Bizim Anadolu kendi tadı, kirazının kokusunu, yediğiniz ortamda yemeyenler dahi hissedebilir. Bir Amasya elmamız var. Ülkemizin, armudu, elması gibi meyve türlerinin yok olduğunu görmekteyiz. Bunun için önemli çalışma yaptık. İBB Ağaç A.Ş. bunun önderliğini yaptı ve kalemler topladık Anadoludan, bu türleri tekrar yaşatıp hazırlayıp, tekrar bölgelerine vermek üzere. Yani bu toprakların değerleri. Dünyada yeni trend, dünyanın neresinde ne varsa onu kapıp götürmeye çalışıyorlar. İsrailin Ayder yaylasındaki bitki örtüsünden taşıdıklarıyla, aynı rakımdaki bir yerde böyle bir yayla yaptığından bahsederler. Bu kadar zenginlikleri ve değerleri tohumları yok etmemek lazım. Besin değeri olan sebze ve meyveler genleriyle oynanmadığı taktirde metobolizma için en büyük şifa. Hibrit denilen genleriyle oynanmış olan ürünleri tarlanızda ve bahçenizde yetiştirdiğiniz zaman, oraya gelen arılar ve diğer böcekler başka yere taşımaktadır ve çevreye kirletmekte. Kuran Kerimde de temiz ve helal yiyecekler tavsiye edilir." 

HAFRİYAT TOPRAKLARI BİLE GERİ DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR

Kadir Topbaş, toprak üretim tesisinde toprağın doğal veya kompost gübre ve bir miktar mil karıştırılarak verimli bir hale getirildiğini ve bu toprakları peyzaj alanlarında kullandıklarını yada bahçe tarımında kullanılmak üzere satışa sunduklarını anlattı.

Topbaş, "Burası Türkiyenin en büyük toprak hazırlama merkezi. İBB olarak Avrupa ve dünyaya akredite olmuş toprak ve su laboratuvarlarına da sahibiz. Geçmişte bizim topraklarımız analiz için yurtdışına götürülürken şimdi hem Avrupa hem Asya yakasında toprak analiz laboratuvarımız var. Maalesef bir cevher olan bu toprağı bizden önceki dönemlerde hafriyat ve inşaat alanlarında yok ettik. Toprağın 35 santimlik en üst katmanı tam 1050 yılda oluştuğu belirtiliyor. Yerine yenisini koyamazsınız. Biz ciddi bir çalışmayla bu hafriyat alanlarındaki toprağı da İstanbula geri kazandırıyoruz. Yılda 1 milyon metreküp civarı hafriyat toprağını da tarımda, bahçede veya peyzaj alanlarında kullanmak üzere geri kazanım çalışması yürütüyoruz. Bu da çok önemli" şeklinde konuştu.    


Paylaş: 

Diğer Haberler