Tohumculuk Sektörü İstişare Toplantısında Buluştu

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) ve Alt Birlikleri Genel İstişare Toplantısı’nda bir araya geldi. 3-5 Haziran 2022 tarihleri arasında Bolu- Abant’ta yapılan toplantıya TÜRKTOB ve Alt Birliklerinin Yönetim Kurulu üyeleri ve yöneticileri katıldı.

Tohumculuk Sektörü İstişare Toplantısında Buluştu

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) ve Alt Birlikleri Genel İstişare Toplantısı'nda bir araya geldi. 3-5 Haziran 2022 tarihleri arasında Bolu- Abant'ta yapılan toplantıya TÜRKTOB ve Alt Birliklerinin Yönetim Kurulu üyeleri ve yöneticileri katıldı. Toplantıya Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdür Yardımcısı Dr. Yılmaz Boz, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Tohumculuk Daire Başkanı Sezgin Karadeniz, Tohumculuk Dairesi Birim Koordinatörleri Levent Doğruyol, Alper Şahin ve Dr. Aslı Onay da katılım sağladı.

Toplantının açılış konuşmasını Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Akcan yaptı. Akcan, şubat ayının sonunda vefat eden TÜRKTOB önceki dönem Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Vehbi Eser'i anarak başladığı konuşmasında Türkiye Tohumcular Birliğinin Alt Birlikleriyle birlikte tarım sektörü içinde çok büyük bir güç olduğunu kaydetti.

Türkiye'de Türkiye Ziraat Odaları Birliğinden sonra kendine has bir kanunla kurulmuş, üyeliği zorunlu olan, kamu kurumu niteliğinde ikinci meslek örgütünün TÜRKTOB olduğuna işaret eden Başkan Akcan, ‘'Bu büyük gücü, sektörümüz, tarımımız ve ülkemiz için çok daha iyi nasıl kullanırız sorusunun cevabını aramak için buradayız. Tohumculuk Kanunu'nun ve TÜRKTOB'un amacı kanun koyucu ile sektörümüzün arasındaki ilişkiyi kuvvetlendirerek sorunlara daha hızlı ve uygulanabilir çözümler üretmektir.'' dedi. 

Tarım sektörü içinde en başarılı alanın tohumculuk olduğunu kaydeden Akcan, ‘' Özel sektörün ve temsilcisi TÜRKTOB'un gayretleri devletin desteği ile birleşince üretimde kendine yeterli, 2018 yılından itibaren dış ticaret fazlası vermeye başlayan, 2021 yılında ihracatın ithalatı karşılama oranının %130'a çıktığı, 121 ülkeye tohum ihraç eden bir sektör haline geldik. Bu, bizim devletin desteklerini amacına uygun ve etkili şekilde kullandığımızın bir göstergesidir.'' ifadelerini kullandı.

 


Paylaş: 

Diğer Haberler