TMMOB Peyzaj Mimarları Odası 15. Dönem Olağan Genel Kurulu ve Seçimleri Gerçekleştirildi

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası 15. Olağan Genel Kurulu ve Seçimleri 19-20 Mart tarihlerinde Ankara’da yapıldı. Hotel Altınel’de yapılan Olağan Genel Kurul’a delegelerin katılımı yoğun oldu.

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası 15. Dönem Olağan Genel Kurulu ve Seçimleri Gerçekleştirildi

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası 15. Olağan Genel Kurulu ve Seçimleri 19-20 Mart tarihlerinde Ankara’da yapıldı. Hotel Altınel’de yapılan Olağan Genel Kurul’a delegelerin katılımı yoğun oldu.

14. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Yasin Otuzoğlu, yapılan çalışmalara katkı veren Yönetim Kuruluna, Temsilciliklere, mali ekibime, üyelere, görev alan herkese teşekkür ederek bir sonraki dönemde odanın sağladığı faydaların artarak devam etmesini temenni etti. Dönem faaliyetlerine değinen Otuzoğlu, “Son iki yıl çok zor şartlarda geçti. Orman yangınları, seller, ekonomik sıkıntılar, çevremizdeki savaş durumları hepimizi etkiledi. Kovid-19 salgınıyla yaşadığımız tam kapanma dönemlerinde doğanın, bitkilerin ne kadar değerli olduğunu ve mesleğimizin insanlığa verdiği katkıları daha iyi anladık.” dedi.

Peyzaj mimarlarının kazanımlarına değinen Otuzoğlu, “14. Dönem boyunca birçok çalışma yürüttük, kamuda ve özel sektörde çalışan meslektaşlarımızın sorunlarını çözmek için gayret gösterdik. Göreve ilk geldiğimiz dönemde kamuda çalışan peyzaj mimarlarının hak kaybına yönelik önemli mücadeleler verdik. Yönetim Kurulu olarak yürüttüğümüz etkin çalışmalar sayesinde sözleşmeli olarak olarak kamuda çalışan meslektaşlarımızın haklarını geri kazandık. Ayrıca 657 sayılı kanuna tabi olarak kamuda çalışan meslektaşlarımızın hak kaybının giderilmesine yönelik çalışmalar başlatıldı ve bu çalışmaların 15. Dönemde sonuçlanacağına inanıyorum” dedi.

Dünyayı kurtaracak mesleklerden biri olarak görülen peyzaj mimarlığı mesleğinin iklim krizine karşı sunduğu farklı çözümlerle önemi daha fazla hissedilmektedir. Birleşmiş milletlerin hazırlamış olduğu 17. Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nden beş tanesi doğrudan peyzaj mimarlarının çalışma alanıyla ilgilidir. Paris İklim Anlaşması’nın yürürlüğe girdiği bugünlerde doğa tabanlı çözümler, yeşil ve mavi altyapı, sağlıklı kentleşme, kuraklığa karşı doğal ve kurakçıl peyzaj uygulamaları gibi birçok konuda kamu kurumları ve tüzel kişilerle görüşmeler yürüttük ve mesleğimizin hak ettiği yere gelene kadar çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

14. Dönem çalışmalarının paylaşıldığı sunumu gerçekleştiren 14. Dönem Yönetim Kurulu Genel Sekreteri Özay Yerlikaya; “Pandemi sürecinde bazı çalışmalarımızı çevrim içi olarak gerçekleştirdik. Mesleğimize ve odamıza katkılar sağlamak adına pandemi sürecinde dahi çalışmalarımıza ara vermeden devam ettik. Bu kapsamda on bir fiziki 23 çevrimiçi yönetim kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Odamıza kayıtlı peyzaj mimarlarının illere göre dağılımını gösteren çalışma hazırladık bu da bizim peyzaj mimarları olarak her yerde olduğumuzu gösteriyor. İçmimarlar Odası ile birlikte Tasarım ve Planlama Akreditasyon Derneği’nin kurulma sürecini yürüttük. Peyzaj Mimarlığı ayı sürecinde üniversitelerin peyzaj mimarlığı bölümlerinin katılımıyla bir video paylaşım ağı oluşturduk ve genç meslektaşlarımıza ulaştık.”

PSB Anatolia Fuarı’nda yapılan çalışmalara değinen Yerlikaya; “8-11 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen fuarda Öğrenci Tasarım ve Uygulama Yarışması’nın hazırlık ve değerlendirme sürecinde yer aldık. Ayrıca Fuar kapsamında bir panel gerçekleştirdik ve 9 Eylül tarihinde 3. Koordinasyon Toplantısı’nı yaptık.” dedi.

20 Mart 2022 Pazar günü oy verme işleminin tamamlanmasının ardından "Çağdaş Peyzaj Mimarları" olarak seçime katılan mavi liste seçilerek Odamızın 15. Dönem Oda ve TMMOB Yönetim Kurulu organları ve delegelerini oluşturdu.


Paylaş: 

Diğer Haberler