TMMOB MİMARLAR ODASI BALIKESİR ŞUBESİNİN DÜZENLEDİĞİ 1/10 MİMARLIK SÖYLEŞİLERİ ETKİNLİĞİ YAPILDI

TMMOB Mimarlar Odası Balıkesir Şubesinin düzenlediği "1/10 Mimarlık Söyleşileri" etkinliği yapıldı.

Açılış konuşmasını yapan Şube Başkanı Ali Özerk, bu ay başlayan etkinliğin her ay devam edeceğini, Balıkesir ve farklı illerden gelen bir konuşmacının sohbet havasında etkinlik yapacağını belirtti.

Daha sonra etkinliğin ilk konuşmacısı olarak kürsüye gelen Balıkesirli mimar Esen Balıbek, mesleki deneyimlerinden ve daha önceki çalışmalarından bahsetti.

Mimarlık mesleğinin zorluklarına dikkat çeken Balıbek, şunları dile getirdi: 

"Her meslekte olduğu gibi mesleğine saygısı olmayan mimarlar da var. Biz bunlarla aynı ortamı paylaşmakta ve haksız bir rekabet sürdürmek durumundayız. Hiç gerekli olmamasına rağmen odaların hazırladığı asgari ücret tarifeleri var. Duymuşsunuzdur veya 2 sene içinde mimar olacak öğrenci arkadaşlar duyacaktır. Odaların hazırladığı bu tarifeler titizlikle her çeşit bina ve her büyüklüğe göre inanılmaz tablo şeklinde. Her arkadaşımız proje bedeli konusunda bakabileceği bir doküman bu. Aslında herkesin yaptığı projenin bir emeği veya zaman bilgi birikimi bunların hepsi bir maliyet bence. Bırakın bunları eline verilen tablodan bakıp fiyat verme konusunda arkadaşlarımız daha farklı bakış sergiliyorlar. Herkesin uyması gereken tabloya yüzde 90 arkadaşımız uymuyor."

Müşterilerin ucuz çizim yapan mimarlara iş verdiğini belirten Balıbek, "İnsanlar da kim ucuz çizim yapıyorsa işi ona veriyor. Dolayısıyla siz de o işin karşılığı olan bedeli istiyorsunuz ama alamıyorsunuz. Bu öyle yüksek oranlara vardı ki. Sizin 10 liraya istediğini işi birisi 9 liraya alsa mantıklı. Ama 4,5 liraya alıyorlar, 4 liraya alıyorlar. Sonra bu mimar arkadaşlar geçinemediklerinden ve projelerin niteliksiz olduğundan dem vuruyorlar." diye konuştu.


Paylaş: 

Diğer Haberler