TİGEM İŞLETMELERİ ARTIK DAHA GÜZEL

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) işletme merkezlerinde gerçekleştirdiği peyzaj çalışmalarıyla beğeni topluyor.

TİGEM İŞLETMELERİ ARTIK DAHA GÜZEL

TİGEMİN ÇALIŞMALARI

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) Genel Müdürü Mehmet Halis Bilden, TİGEM ve işletmelerde yapılan çevre düzenlemeleri ile ilgili bilgi verdi. TİGEMin; Türkiyenin tüm coğrafi bölgelerine dağılmış işletmeleri ve toplam 3,5 milyon dekar arazi varlığı ile tarımsal üretimin temel girdilerinden olan sertifikalı tohumluk ve damızlık gibi ana materyalleri üreterek çiftçilerin kullanımına sunan bir İktisadi Devlet Teşekkülü olduğunu vurgulayan Bilden: "Son 5 yılda, tarımda teknoloji kullanımı, su kaynaklarından etkin ve çevreye duyarlı bir şekilde faydalanılması gibi hususlarda TİGEM tarihinin en büyük yatırımları gerçekleştirilmiştir. İşletmelerde çevre düzenlemesi açısından öncelik yolların bakım onarımına verilerek, bordür ve yüzeylerin kilit parke ya da kullanışına göre doğal taş zemin kaplanmasıyla daha işlevsel, sağlam ve görsel olması sağlanmıştır." dedi.

 

İKLİME GÖRE BİTKİ

Genel Müdür Bilden, açıklamanın devamında şunları kaydetti: "Dekoratif çim, ağaç ve yol aydınlatmalarıyla, gece bakışında da güzel ve kullanışlı akslar oluşturulmaya özen gösterilmiştir. Sadece tarımsal üretimin gerçekleştirildiği tarla arazilerinde değil, işletme merkezlerinde de sulama sistemlerinin yenilenmesi sonucunda, manuelden otomatik sulama sistemlerine geçilerek, ekonomik ve verimli sulama yapılması sağlanmaya çalışılmıştır. Uçsuz bucaksız verimli tarlalar ve modern hayvancılık tesisleri ile çevrili işletmelerin, idare yapıları, lojmanlar ve diğer sosyal alanların bulunduğu merkezleri, bulundukları bölgelerde yemyeşil birer vaha olmaları ile hemen dikkat çekerler. Yeşil alanların doyuruculuğunun öne çıktığı işletme merkezlerinde, bulundukları bölgelerin iklim tipine uygun seçimler yapılmaktadır. Örneğin, Altınova, Polatlı, Gözlü gibi İç Anadolu bölgesindeki işletmelerdeki yol ve tarla arası parsel ağaçlandırmalarına dayanıklılığı ile bilinen top akasya (Robina pseudoacacia), çınar (Platanus orientalis) ve çam türleri tercih edilirken, Akdeniz iklim tipinin görüldüğü Dalaman, Çukurova gibi işletmelerde palmiye türleri tercih edilmektedir."

 

DEĞERLENDİRİLİYOR

"Her daim göze hitap edecek renkli, gösterişli, dekoratif ve iklim koşullarına uygun bitkilerle yeşil alanlar hareketlendirilerek, her yıl değişen mevsimlik çiçeklerle tekdüzelik kırılmaya çalışılmaktadır. Yaşayan, kendini yenileyen, dikkat çekici ve aynı zamanda sadeliğini koruyan bir peyzaj yapılmaya çalışılmış, insanların fiziksel ve duygusal olarak kendilerini iyi hissedecekleri, yaşadıkları ya da herhangi bir şekilde zaman geçirdikleri mekana karşı duydukları aidiyet hissini artırıcı görsel kalitede ve ekolojik özelliklere öncelik veren düzenlemeler esas alınmıştır. Rekreasyon ve spor alanların düzenlenmesine öncelik verilmiş, kullanılmayan mevcut yapılar restore edilerek yaşam alanlarına dahil edilmiştir. Örneğin artık kullanılmayan sulama havuzları süs havuzlarına döndürülmüş, etraflarında yapılan düzenlemelerle çalışanların ve ailelerinin bir arada vakit geçirebilecekleri mekânlar oluşturulmuştur. Kullanılmayan ya da asıl amacı dışında kullanılan yapılar restore edilmekte, özellikle gençlere ve kadınlara yönelik sosyal alanlar haline dönüştürülmektedir. Çalışanların özveri ve fedakârlıkları ile meyvesini veren tarımsal üretim, insan faktörünün en çok öne çıktığı ekonomik alanlardan birisidir. TGEM çalışanlarının da çevre koşulları, yaşam alanları, sosyal imkânları geliştirilmeye devam edecek ve bu sayede TİGEM ülkemizin başarılı kurumlarından birisi olma ayrıcalığını sürdürecektir."

 

 

 

General Directorate of Agricultural Enterprises (TIGEM ) appreciated with  its landscaping business around the plant . General Manager of  TİGEM Mr. Mehmet Halis BİLDEN  noted that  TİGEM branches all over the country highlights with  satisfied green areas, and "we select suitable plants according to region climate." He said.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler