TIBBİ VE AROMATİK BİTKİ DİKİLİYOR

EXPO Tepesi’ne 68 türde tıbbi ve aromatik bitki dikiliyor

TIBBİ VE AROMATİK BİTKİ DİKİLİYOR

Türkiyenin farklı coğrafyaları ve Akdenizde yetişen 68 türde tıbbi ve aromatik bitki, EXPO 2016 Antalya sergi alanı içindeki EXPO Tepesine dikiliyor. Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsünde yetiştirilen ve halk arasında bilinen adıyla aralarında kekik, ada çayı, çövenin de bulunduğu bitkiler 2 bin metrekarelik alanda yer alacak.

Türkiyenin ilk EXPOsu olan ve A-1 kategorisindeki EXPO 2016 Antalya botanik EXPOsunda tıbbi ve aromatik bitkiler de sergilenecek. EXPO 2016 Antalya için Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsünde (BATEM) yetiştirilen bitkilerin nakillerine başlandı. EXPO Tepesinde ayrılan 2000 metrekarelik alana 68 türde tıbbi ve aromatik bitkilerin dikimi 3 günde tamamlanacak.

BATEM tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanı Fatma Uysal, bitkilerin 2 yılda üretildiğini ve Türkiyenin farklı bölgeleri ve Akdeniz coğrafyasından 68 türün üretiminin yapıldığını söyledi. Uysal, şöyle konuştu;

"Bitkiler, Batı Akdeniz Tarımsal Araştırmalar Enstitüsünde misafirimizdi, orada üretildi. Şimdi transferini sağlıyoruz. İnşallah yerlerini beğenirler ve halkımıza güzel bir sergi alanı oluşur diye düşünüyorum. EXPO Tepesinde Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Tema Parkı oluşturuluyor. Türlerin arasında başlıca bilinen kekik, ada çayı, çöven, hibberik kum denilen binbir delik otu gibi birçok türler var. Organumlardan 4 tür, adaçayından 5 tür, dağ çaylarından iki üç tane tür sergilenecek."

Avrupada ve Türkiyede son zamanlarda tıbbi ve aromatik bitkilere olan eğilimin arttığını, Türkiye coğrafyasının bitki zenginliği ile ön plana çıktığını söyleyen Uysal, bu zenginliğin Türkiyenin ev sahipliğindeki botanik EXPOda sergileneceğini vurguladı.


Paylaş: 

Diğer Haberler