SÜSBİR Yönetimi Belirlendi

Genel Kurul toplantısına T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Tohumculuk Dairesi Başkanı Sezgin Karadeniz, Bakanlık yetkilileri, TÜRKTOB ve Alt Birlik Yönetim Kurulu üyeleri ve temsilcileri ile SÜSBİR üyeleri katıldı.

SÜSBİR Yönetimi Belirlendi

 

TÜRKTOB ve SÜSBİR Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Akcan toplantıda açılış konuşması yaptı. Süs bitkileri sektörünün genel değerlendirmesi ile konuşmasına başlayan Akcan ‘'Pandemiyle başlayan ekonomik kriz süreci, deprem ve ülkemizdeki ekonomik buhran, küresel ısınmanın da etkisiyle her sektörü olduğu gibi bizim sektörümüzü de olumsuz etkiledi. Bizim en büyük alıcımız konumundaki belediyeler ve kamu kurumları alımlarını azalttı, sonra peyzaj firmalarının projelerinin ivmesi azaldı şimdi de ihracat kalemlerinde ciddi azalmalar var. Uzun süredir gelen bu sıkıntının başka bir uzantısı da bizde ürün kalitesinin ve standardının sürdürülebilir olmaması. Sektörün en önemli sorunlarından biri KDV. Pandemi sürecinde KDV %8' e düşürülmüştü ve bu süreçte kayıt dışılık oranı da düşmüştü. Şu an da ise Tohumculuk Kanunu altında yer alan ürünlerden sadece süs bitkilerinde KDV %20. Önümüzdeki süreçte sektörümüz için en önemli gördüğüm şey kaliteli üretim ve ürün miktarının artması. Bu ürünlerinde yurtdışı pazarında satılarak ülkemize döviz girişini arttırırken kendi gelirimizi de arttırabiliriz. SÜSBİR olarak da bizler yurt dışı faaliyetlerimizi daha da arttırarak önümüzdeki süreçte ihracata yönelik çalışmalar yapacağız" dedi.

 

Konuşmasında birlik ve beraberlik mesajı veren Akcan, SÜSBİR genel kurul toplantısında katılan üyelere teşekkürlerini sundu ve toplantının hayırlı olması temennilerinde bulundu.

 

Tohumculuk Daire Başkanı Sezgin Karadeniz yaptığı konuşmada, sektörün öneminin altını çizdi. Bakanlık nezdinde sektörün bilinirliliğinin arttığını, katma değeri yüksek tarımsal ürünlerden biri olan süs bitkilerinin daha iyi temsil edilmesi için Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü altında Süs Bitkileri Daire Başkanlığı kurulması konusunda son aşamaya gelindiğinin bilgisini verdi. Ayrıca yapılan görüşmelerle, T.C. Ziraat Bankası kredilerinde sektörün finans ihtiyacının göz önüne alınarak üst limitin önümüzdeki dönemde ciddi oranda arttırılacağını belirtti.

 

SÜSBİR Genel Kurulu, gündemin görüşülmesi ve onaylanması, faaliyet, mali ve denetim kurulu raporlarının okunması, görüşülmesi ve ibra edilmesi, 2024 yılı tahmini bütçesinin görüşülmesi ve onaylanması ile diğer maddelerin oy birliği ile karara bağlanmasıyla devam etti. Dilek ve temenniler kısmında üyelerin soruları Yönetim Kurulu tarafından cevaplandı. 13 Ağustos Pazar günü yapılan seçimlerin ardından genel kurul tamamlandı.

 

Resmi olmayan sonuçlara göre seçilen SÜSBİR organları şu şekildedir (Sıralama alfabetik olarak yapılmıştır);

 

SÜSBİR YÖNETİM KURULU

Savaş Akcan

Ahmet Korhan Çiçek

Ahmet Dündar

İsmail Hakkı Kocaoğlu

Aytaç Koçaroğlu

Yunus Emre Özsoy

Nayil Şanver

 

SÜSBİR DENETİM KURULU

Necati Akkanat

Ahmet Özdemir

Umut Sakarya

 

SÜSBİR DİSİPLİN KURULU

Kerem Baytar

Rahmi Kandemir

Halit Yıldırım

 


Paylaş: 

Diğer Haberler