SÜSBİR 12. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI

Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği (SÜSBİR) 12. Olağan Genel Kurulu, 14 Eylül 2019 Cumartesi günü Ankara’da Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) toplantı salonunda yapıldı.

SÜSBİR 12. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI

Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği (SÜSBİR) 12. Olağan Genel Kurulu, 14 Eylül 2019 Cumartesi günü Ankara’da Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) toplantı salonunda yapıldı.

Genel Kurul’da TÜRKTOB Yönetim Kurulu Başkanı Savaş AKCAN, Orman Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan TÜRKYILMAZ, Ankara Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Hasan Muhammet GÜLDAŞ, TOÇ-BİR-SEN Genel Başkan Vekili Sabri KIZILKAYA, Fidan Üreticileri Alt Birliği (FÜAB) Yönetim Kurulu Başkanı Hurşit NALLI, Tohum Yetiştiricileri Alt Birliği (TYAB) Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Ömer GÜLER, TÜRKTOB Yönetim Kurulu Üyesi Miktat OLGUN, Tarım ve Orman Bakanlığı temsilcileri ve SÜSBİR üyeleri hazır bulundu.

 Genel Kurul’un açılış konuşmasını SÜSBİR Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet DÜNDAR yaptı.

DÜNDAR, Genel Kurul’u sektörün sorunlarının dile getirilmesi için bir zemin olarak değerlendirdiklerini ifade ederek şöyle konuştu;

İhracata Odaklanmalıyız

‘’Sektörümüz son 1 buçuk yıldır yaşanan ekonomik kriz nedeniyle büyük bir durağanlık içindedir. Son 15 yıldaki gelişmemizi büyük oranda belediyelerin ve karayolları teşkilatının kısaca kamunun alımlarıyla sağladık. Bu durum ilk etapta iyiydi, ancak sürdürülemez olduğunu bizlerde tahmin ediyorduk. İşte şimdi tamda bu dönemi yaşıyoruz. Kamu alımları ertelenince tüm üreticilerimiz oldukça mağdur durumda kaldı.
Peki ne yapmalıydık ve bundan sonra ne yapmalıyız?
Pazarı gelişmiş ülkelerde olduğu gibi özel sektöre kaydırmalıyız. Perakende sektörünü geliştirmeliyiz. İhracat pazarlarına yönelmeliyiz. Bunları yapmak için geç değil ve biz SÜSBİR olarak bu alanlarda çalışmalarımıza devam ediyoruz.
Tüm bölge toplantılarında üyelerimize söylüyoruz. İhracat için önce kaliteli üretim yapmak gerekiyor. Kaliteli üretimi de yakaladık; sadece Türk cumhuriyetlerine değil, İtalya, Almanya, Hollanda gibi Avrupa ülkelerine ihracat yapıyoruz.’’
SÜSBİR Portal’ı Dünya Açıyoruz
İhracatı geliştirme kapsamında SÜSBİR Portal hakkında da bir kez daha bilgi veren DÜNDAR, Portal’ın Türk cumhuriyetlerinin yanı sıra Avrupalı ve Ortadoğulu alıcılara da açılacağını ifade etti.
Üreticilerin, Portal’a daha çok ilgi göstermesini isteyen DÜNDAR, ‘’Tüm üreticilerimize seslenmek istiyorum. Ürünlerinizi Portal’a yükleyin, Portal’ı daha aktif kullanın.’’ dedi.
Yine ihracatı geliştirmek amacıyla 2020 yılında düzenlenecek IPM – Essen Fuarı’nda Türkiye’nin ulusal stantı olacağı bilgisini paylaşan DÜNDAR ayrıca İstanbul’da yapılacak Flower Show Fuarı’nda yurt dışından alım heyeti getireceklerini kaydetti.

Yerli Bitki Kullanımı Çağrımıza Cevap Bekliyoruz

Millet Bahçeleri’nde yerli bitki kullanılması için seferber olduklarını, doğrudan Cumhurbaşkanı’na hitaben medya çalışmaları yaptıklarını anlatan DÜNDAR, bu çabalarının sonuç vermesini beklediklerini ifade etti.
Belediyelerinde ithal bitki kullanımı yarışına girdiğini kaydeden DÜNDAR şöyle konuştu; ‘’ Projeler hazırlanırken kendi envanterimize bakalım. Yerli bitkimiz varken ithalat peşinde koşmayalım. Hollandalı gelip Sakarya’dan bitki alıyor. Biz ithal çeşitlere göre proje yapıyoruz. İsyanımız buna, mücadelemiz bu anlayışla. Alım garantili sözleşmelerle yerli üreticiyi desteklemek ithalattan daha ucuzdur. ’’

Yer Sorunu Çözülmezse Ankara’da Üretim Duracak

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir PAKDEMİRLİ’nin 7 Şubat’ta açıkladığı süs bitkileri üreticilerine yer tahsisi konusunda da bir gelişme olmadığını, hazine arazilerinden yararlanma konusunda da uygulamada sorunlar yaşadıklarını anlatan DÜNDAR, Ankaralı üreticilerin yer sorunu konusuna da şöyle konuştu; Ankara’daki üreticilerin yer sorununun çözümü konusunda SÜSBİR ile çalışmaya devam ediyoruz.’’
***
İthalatı Artıran Adrese Teslim İhale Düzeni Son Bulmalı

Orman Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan TÜRKYILMAZ ise SÜSBİR ve TÜRKTOB’un dile getirdiği görüşlerin uygulanmasının sektörün sorunlarının çözümü için gerekli olduğunu vurguladıktan sonra özetle şöyle konuştu; ‘’ Süs bitkileri sektörünün yer sorunu ivedilikle çözülmelidir. Orman arazilerinden sektöre yer tahsis edilmelidir. Bu amaca ulaşmak için sizlerin yanındayız. Süs bitkileri fidanlarının devlet tarafından yetiştirilip ticari kurumlara da bedava dağılması uygulaması da artık son bulmalıdır. Bu bütçe yerli yetiştiricimizden ürün alınarak kullanılmalıdır. Tarım ve Orman Bakanlıklarının birleşmesi iki ayrı bakanlık arasındaki fikir ayrılıklarının giderilmesi için bir fırsat olarak değerlendirilmelidir. Mevzuatlardan kaynaklanan meslek branşları arasındaki farklı uygulamalar sona ermelidir. Millet Bahçeleri konusunda da SÜSBİR’in görüşlerine katılıyoruz. Ne yazık ki devlet ve belediye bürokrasinin alışkanlıklarını değiştirmek çok kolay olmuyor. Zihinsel kodları yurt dışında olan bazı arkadaşların hazırladıkları mevzuat ve şartnameler ithalatı körüklüyor. Adrese teslim ihaleler düzenleniyor. Bu düzenin son bulması için gayret ediyoruz. Yeterli zaman verildiğinde Türk üreticisinin yetiştiremeyeceği hiçbir bitki yoktur. Sektörün önü açıldığında 100 milyar dolarlık ihracata ulaşmak işten bile olmayacaktır.’’
***
İthalata Dayalı Projelerden Vazgeçmeliyiz

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Savaş AKCAN ise alt birliklerin çok büyük bir sinerji içinde önemli işlere imza attıklarını kaydetti. SÜSBİR Başkanı Ahmet DÜNDAR’ın açıklamalarının altına imza attığını ifade eden AKCAN, ‘’ Kimse yanlış anlamasın, biz ithalata karşı değiliz. Bir kamu kurum ve kuruluşlarının muadil yerli ürün varken, ithalat yapmalarına karşıyız. Özel sektör kendi imkânlarıyla istediği kadar ithalat yapabilir, ancak kamu ithalat yapmamalıdır.’’ dedi.
Sınır kontrollerinde ithalatı zorla engelleyecek şekilde uygulamalar yapılmasının yanlış olduğunu, bu durumun aynı uygulamaları karşı ülkeden de gördükleri için Türkiye’nin ihracat yapmasını da zorlaştırdığını anlatan AKCAN, ‘’ Bu bir etki tepki meselesidir. İthalatı zorlama uygulamalarla engellediğimizde, ihracat yaparken aynı muamele ile karşılaşıyoruz. Çözüm nedir derseniz, çözüm; proje bazlı olarak ithalata gerek duyulmamasıdır. Bizim talebimiz budur.’’ şeklinde konuştu.
Meslek branşları arasındaki yetki karmaşasına de değinen AKCAN, ‘’ Tarım ve Orman Bakanlıklarının birleşmesine rağmen özellikle Bitki Pasaportu Yönetmeliği’nin uygulanması sırasında Orman Genel Müdürlüğünü mü, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü mü muhatap alacağız, bilemiyoruz. Bu durum ayrıca çok büyük bir evrak yükü doğuruyor.’’ ifadelerini kullandı.
Milli Tohumların Kullanımı Teşvik Edilmeli

‘’Sadece süs bitkilerinde değil, tohum konunda da ithal ürünler bizleri zorluyor. Türk bitki ıslahçıları tarafından geliştirilen milli çeşitlerin çiftçilerimiz tarafından daha çok kullanılması için devletten destek bekliyoruz.’’ şeklinde konuşan AKCAN, ıslah edilen milli çeşitlerin çiftçi ile buluşturularak sonuçlarının gösterilmesinin şart olduğunu ifade etti.
***
Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği (SÜSBİR) 12. Olağan Genel Kurulu, gündeme uygun şekilde devam etti. Meslekte 25. yılını dolduran ve en çok komisyon ödeyen bulunan üyelerin plaketle ödüllendirildiği Genel Kurul’da Yönetim ve Denetim Kurullarının faaliyetleri ile Mali Raporlar okunarak ibra edildi. Ayrıca 2020 yılı tahmini bütçesi kabul edilerek, SÜSBİR Riccardo DİSPERATİ Eğitim Bursu Genel Kurul tarafından onaylandı.


Paylaş: 

Diğer Haberler