SÜS BİTKİSİ ÜRETİCİLERİNİN PROBLEMLERİ MASAYA YATIRILDI

SÜS BİTKİSİ ÜRETİCİLERİNİN PROBLEMLERİ MASAYA YATIRILDI

Tarımda her alanda önemli gelişmeler kaydeden Başkent Ankarada son yıllarda ciddi gelişmelerin yaşandığı sektörlerden biri olan süs bitkisi üreticisi çiftçilerin sıkıntıları, Ankara İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünde Ankara Vali Yardımcısı Mehmet Polatın başkanlığında yapılan toplantıda masaya yatırıldı. Toplantıya, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhsin Temel, Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Abdullah Taha Yıldırım, ANFA temsilcileri, Süs Bitkileri Üreticileri Altbirliği Genel Sekreteri Hatice Ünal, Ankara Süs Bitkileri Üretim ve Pazarlama Kooperatifi Başkanı Fatih Bulut ve süs bitkisi üreticileri katıldı.
Toplantıda söz alan kooperatif başkanı Fatih Bulut, süs bitkisi üreticileri olarak en büyük sıkıntılarının yer ve üretilen ürünlerin pazarlanması olduğunu belirterek, bu konularda destek beklediklerini söyledi. Ankaranın tüm süs bitkisi ihtiyacını karşılayabilecek düzeyde üretim yapabileceklerini, Ankarada üretilen bitkilerin Ankara şartlarına daha iyi uyum sağladığını kaydeden Fatih Bulut, sözleşmeli üretim yapılması durumunda üreticilerinin önünün açılacağını, toplu bir yerde faaliyet göstermelerinin de pazarlama probleminin çözümüne katkı sağlayacağını söyledi.
Toplantıda Büyükşehir Belediyesinin süs bitkisi alımı konusundaki uygulamaları hakkında bilgiler veren Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Abdullah Taha Yıldırım ve ANFA yetkilileri ise Ankaradaki park ve bulvar süslemelerinin büyük oranda taşeron firmalar vasıtasıyla yapıldığını vurgulayarak, alımlarda fiyatların belirleyici olduğunu, üreticilerden ANFAyla temasa geçerek ürünlerini tanıtmalarını istediler.
İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhsin Temel de yaptığı kısa konuşmada Ankaradaki tüm üreticilerle olduğu gibi süs bitkisi yetiştiricileriyle de iç içe olduklarını ve problemlerinin çözümü için bu tür toplantıların devam edeceğini belirterek, üreticilerden bir arada olmalarını istedi ve kendilerinin de her konunun takipçisi olacaklarını söyledi.
Toplantıya başkanlık eden Vali Yardımcısı Mehmet Polat ise, toplantıda dile getirilen görüşleri bir rapor halinde Vali Alâaddin Yüksel ve Büyükşehir Belediyesine ileteceklerini ve problemlerin çözüme kavuşmasını sağlamaya çalışacaklarını kaydetti.    


Paylaş: 

Diğer Haberler