SÜS BİTKİSİ DESTEĞİ

“Alım Garantili Süs Bitkisi” projesi hayata geçirildi.

SÜS BİTKİSİ DESTEĞİ

Türkiye’nin tarımsal ekonomisine tütün, arpa, buğday ve zeytin gibi ürünler ile önemli katkı sağlayan Muğla’da, yerel üretimi yeniden canlandırmak amacıyla “Alım Garantili Süs Bitkisi” projesi hayata geçirildi.

Yerel üretime yeniden hayat veren ve üreticileri teşvik eden “Alım Garantili Süs Bitkisi”, “Koku Vadisi”, “Tıbbi Aromatik Bitkiler ve Yerel Tohum Merkezi”, “MELSA”, “Tarım Laboratuvarı” ve “Kurutma Tesisi” isimli projeler Muğla şehrini dört bir yandan sardı. Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alınarak, 24 serada üretimi devam eden 15 milyondan fazla süs bitkisi, kentin peyzaj çalışmalarında kullanıldı. Aynı zamanda bitkiler birçok ile satışa sunuldu.

“Yerel Tohum, Ulusal Güç”

“Koku Vadisi” projesi kapsamında, tarımsal üretim sıkıntısı çeken bölgelerde fide dağıtımı yapıldı. Tıbbi-aromatik bitki yetiştiriciliğinin desteklendiği projede ilk etapta, 27 dönüm araziye bin 850 lavanta fidesi dikildi. Çiftçilere yönelik olarak, “Yerel Tohum, Ulusal Güç” sloganıyla Yerel Tohum Merkezi de hayata geçirildi.

 


Paylaş: 

Diğer Haberler