Süs Bitkileri Sektörü Ekonomik Destek Bekliyor

Süsbir Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Dündar tarafından yapılan açıklamada, sektörün ekonomik destek beklediği belirtildi.

Süs Bitkileri Sektörü Ekonomik Destek Bekliyor

Süsbir Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Dündar tarafından yapılan açıklamada, sektörün ekonomik destek beklediği belirtildi.

Süsbir Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Dündar yaptığı açıklamada:”Korona Virüs, Covid-19’a karşı ulusal mücadelemiz devam ediyor ve hastalığın seyri dikkatle izleniyor. Bu sürecin sonunda asıl büyük sorunlar bizi bekliyor ekonomik kayıplar, işsizlik ön plana çıkacak. Sürekli açıklanan yeni ekonomik paketlerde maalesef ne tarıma ne de sektörümüze yönelik hiçbir destek yok. Tarım üvey evlat muamelesi görüyor.

Elbette hepimizin önceliği insan sağlığı ve insan hayatı bundan kimsenin şüphesi yok ancak yüzbinlerce ailenin geçim kaynağı olan sektörümüz için de acil ekonomik tedbirlere ihtiyaç var.

Yüzbinlerce kişinin ekmek kapısı olan -çalışanlarımızla birlikte ailelerin geçimini sağlayan- sektörde işletmelerimiz zor durumda, hemen, acilen müdahale edilmezse gelecek yıllarda üretim yapacak üretici kalmayacak, sektör bitecektir.

Şu an krizin sektöre maliyeti 1 milyar TL’nin üzerinde. Bu zarar gün geçtikçe artacak. İşletmelerin önümüzdeki sezonda üretime devam edebilmeleri istihdamı koruyabilmeleri için alınması gereken ekonomik tedbirler var:

  • Süs bitkileri de tarımsal destekleme kapsamına alınmalı,
  • Banka kredileri en az bir yıl faizsiz ertelenmeli, 
  • Yeni açılacak krediler beş yıl vadeli,  iki yıl ödemesiz ve faizsiz olmalı, 
  • Çalışanlarımızın SGK prim ödemeleri ertelenmeli,
  • Zarar tespit çalışmaları yapılarak,  zararların tazmini sağlanmalı,
  • TARSİM’de Gelir Sigortası bir an önce başlatılmalı, 
  • Sektörümüz de mücbir sebep kapsamına alınarak, SGK ve maliye yönünden yapılan tüm ertelemelerden faydalandırılmalıdır.
  • KDV %8’e düşürülmeli.

Süs Bitkileri Üreticilerinin krizi en az zararla atlatması ve 100 binlerce insanın işsiz, ailelerinin zor durumda kalmasını önlemek için yukarıda belirttiğimiz ek önlemlere ihtiyaç vardır.

Bu zorlu süreçte hepimizin üzerine düşeni yapacağına ve Ülkemizin bu krizi en az zararla atlatacağına inancımız tamdır. Bu zor günleri de devletimizle, milletimizle dayanışma içinde hep birlikte aşacağız.”dedi.


Paylaş: 

Diğer Haberler