Süs Bitkileri Protokolü İmzalandı

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası, Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklığı ‘2020 Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP)’ kapsamında “Sakarya Süs Bitkileri ile Güzelleşiyor” Projesi’nin protokol imza töreni gerçekleştirildi.

Süs Bitkileri Protokolü İmzalandı

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası, Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklığı ‘2020 Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP)’ kapsamında “Sakarya Süs Bitkileri ile Güzelleşiyor” Projesi’nin protokol imza töreni gerçekleştirildi.

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’nın destekleri ve Büyükşehir Belediyesi FİDAN A.Ş. firmasının iştiraki ve Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası ortaklığında gerçekleştirilecek proje Sapanca Yanık mevkiinde hayata geçirilecek.

Söz konusu proje ile süs bitkiciliği sektörüne katkı sunulması, üretim standardı ve kalitenin geliştirilmesi, pazarlama imkânı olmayan üreticilerin ürünlerinin pazarlamasına katkı sağlanması hedefleniyor.

Söz konusu proje ile birlikte sosyal yardıma ihtiyacı olan 18 kadın ve 4 üniversite mezunu erkek sürekli olarak istihdam edilecek. Ek olarak da sözleşme modeli ile 40 üretici kadın girişimci ile de ortak üretim gerçekleştirilerek katkı sağlanacak.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantısı sonrasında gerçekleştirilen protokol imza törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ ve MARKA Genel Sekreteri Dr. Mustafa Çöpoğlu iştirak etti.  

Protokol töreninin ardından değerlendirmelerde bulunan Başkan Altuğ, “Sakarya Süs Bitkileri ile Güzelleşiyor” projesinin ilimizin gelişen sektörlerinden biri olan süs bitkiciliği sektörünün profesyonel olarak yürütülmesine katkı sunacak olmasının yanı sıra kadınların ve gençlerin ekonomik hayata katkılarının arttırılması, sektörün gelişimi ve kadın ve gençlerin girişimcilik anlamında desteklenmesi anlamında önemine dikkat çekti.

Başkan Altuğ, konuşmasında “bundan yaklaşık 30 yıl önce kadınlarımızın bahçelerinde şimşir yetiştirerek amatör çabalarla başladıkları süs bitkisi yetiştiriciliği sektörü günümüzde rekabet gücümüzü katlayacak bir alan haline geldi. Süs bitkiciliğinde marka olan şehrimizin potansiyelinin böyle bir proje ile daha profesyonel ve iş gücü anlamında da nitelikli bir şekilde gelişmesine katkı sunmasını hedefliyoruz. Bizim için esas olan konu sadece proje üretmek değil, üretilen projeler ve yürütülen çalışmaların sürekliliği ve ivmesinin artması, ölçümlendiğinde ‘nerdeydik nereye geldik’ diyerek yükselen bir grafiği yakalamayı amaçlıyoruz. Süs Bitkiciliği sektörümüz bu anlamda ivmesini hiç düşürmeyen emeklerimizin karşılığını aldığımız bir sektör olarak gelişmeye devam edecek. İlimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz.” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce ise, Sakarya Büyükşehir Belediyesi himayesinde FİDAN A.Ş. firmasının iştirakleri ve SATSO ortaklığı ile gerçekleştirilen sektörün hem tarım, hem ekonominin gelişmesi anlamında büyük önem teşkil ettiğine dikkat çekerek projenin sosyal sorumluluk boyutunda da önemli kazanımları olacağını ifade etti.


Paylaş: 

Diğer Haberler