SÜS BİTKİLERİ ÖZEL MASADA ÜRETİLİYOR

Malatya Orman Fidanlık Şefi tarafından tasarlanan alttan ısıtmalı özel masalarda bitki köklendirme yapılmaya başlandı.

SÜS BİTKİLERİ ÖZEL MASADA ÜRETİLİYOR

Elazığ Orman Bölge Müdürlüğünün desteğiyle Malatya Orman Fidanlık Şefi tarafından tasarlanan alttan ısıtmalı özel masalarda bitki köklendirme yapılmaya başlandı. Elazığ Orman Bölge Müdürü Ziya Polat, Malatya ve Elazığda kullanılmaya başlanılan özel yapılan masalar sayesinde hem bölgenin süs bitkisi karşılanması, hem de ekonomiye katkı sağlamayı amaçladıklarını söyledi.

 

Elazığ Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı Malatya Orman Fidanlık Şefliğinde görevli Şef Serkan Yılmaz, bitki köklendirme için alttan ısıtmalı sistemi tasarladı. Yılmazın tasarladığı sistem bölge müdürlüğünün onayı ile Malatyada Dilek Orman Fidanlığı ile Elazığ Orman Fidanlığında kullanılmaya başlandı.

Bitkileri köklendirmek için ısıtmalı özel masalardan 16 tane hazırlandığını ve bunlardan 8inin Elazığda, 8inin de Malatyada kullanıma başlandığını belirten Orman Bölge Müdürü Ziya Polat, "Şefimiz tarafından alttan ısıtmalı sistem kullanılarak bitki köklendirme masaları tasarlandı. Bu sayede hem mali açıdan hem de zamandan büyük ölçüde tasarruf edilip üretilen süs bitkileri ile ekonomimize katkı sağlanacağını düşünüyoruz. Geçen yıl 15 bin olan aşılı fidan sayısını bu yıl 70 bine çıkardık. Fidanlıklarımızda ciddi çalışmalar yürütüyoruz. Önümüzdeki yıllarda Elazığ ve bölgenin aşılı fidan ve süs bitkisi ihtiyacının karşılanması açısından yaptığımız çalışmalar çok önemli" dedi.

Elazığ ve Malatyada kullanılmaya başlanana alttan ısıtmalı çelik masalar sayesinde bölgenin süs bitki ihtiyacının karşılanması hedefleniyor. 


Paylaş: 

Diğer Haberler