SÜS BİTKİCİLİĞİNDE DESTAN YAZARIZ

Süs bitkicileri ile bir araya gelen Başkan Toçoğlu, Uluslararası Botanik Merkezi projesini tanıttı.

SÜS BİTKİCİLİĞİNDE DESTAN YAZARIZ

Süs bitkicileri ile bir araya gelen Başkan Toçoğlu, Uluslararası Botanik Merkezi projesini tanıttı. Milletvekili Adayı İsen, "Biz hazırız, proje hazır. Büyükşehir Belediyemizin bu projesi hayata geçirilince süs bitkiciliğinde desten yazarız" ifadelerini kullanırken; Bakan İslam, "Süs bitkisi sektörüne gereken desteği vermeye devam edeceğiz. Bu projeleri hayata geçirmek için birbirimizle sürekli istişare içerisinde olacağız" dedi.

Sakarya Süs Bitkileri İstişare Toplantısı, Arifiye Gölbaşı Parkta yapıldı. Programa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlunun yanı sıra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Vali Hüseyin Avni Coş, AK Parti Sakarya Milletvekili Adayı Mustafa İsen, ilçe belediye başkanları ile çok sayıda sektör temsilcisinin katıldı. İstişare toplantısında konuşan Marmara Fidanlığı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Şeker ve Sakarya Süs Bitkileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yaşar, Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan Uluslararası Botanik Merkezi Projesinden duydukları memnuniyeti ifade etti. Yapılan konuşmalarda projenin daha da geliştirilmesi adına sektörün her türlü katkıyı vermeye hazır olduğu belirtildi.

 

Büyükşehir - Esnaf İşbirliği
Programın devamında söz alan Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, "Biz her zaman esnafımızla işbirliği içerisindeyiz. Esnafımızla istişareler gerçekleştirip yeni projeler üretiyoruz. Bu konuda da önemli örnekler var. Süpürgeciler Sitesi ile Tır-Kamyon Parkı ve Nakliyeciler Sitesi, uyguladığımız en önemli işbirliği projeleridir. Bu kapsamda Büyükşehir Belediyesi olarak süs bitkisi üretimiyle uğraşan esnafımız için de önemli bir proje geliştirdik. İnşallah bu projemizi esnafımızın da katkılarıyla kısa süre içerisinde hayata geçireceğiz" diye konuştu.

 

Çalışmalar Devam Ediyor
Başkan Toçoğlu, "Biz esnafımızın önerilerine her zaman açık olduk. Hayata geçireceğimiz Uluslararası Botanik Merkezi projesi de esnafımızın talepleriyle şekillenecek. Biz süs bitkiciliği sektörüyle ilgili ciddi çalışmalar yapıyoruz. Bu kapsamda belediyemiz bünyesinde Tarımsal Hizmetler ve Muhtarlık İşleri Daire Başkanlığı kurduk. İnşallah birlikte şehrimiz ve süs bitkiciliği sektörü adına çok önemli bir projeyi hayata geçireceğiz. Sakaryamızı hep birlikte süs bitkiciliği sektörünün uluslararası alanda en önemli şehirlerinden birine dönüştüreceğiz" ifadelerini kullandı.

 

Süs Bitkicileri İçin Hazırız
Süs bitkiciliği sektörü ile yakından ilgilendiğini belirten AK Parti Milletvekili Adayı Mustafa İsen, "Birden farklı iklim kuşağı üzerinde bulunan nadir ülkelerden biriyiz. Bütün kıta avrupasında toplam 3 bin 500 bitki yetişirken, Türkiyede bu rakam 12 binlerin üzerine çıkıyor. Ve bu rakamın 3 binden fazlası da sadece ülkemizde yetişen endemik bitki türü. Şehrimizin de bitki zenginliği bakamından taşıdığı önemi biliyoruz. Acarlar Longozunun tanıtımı için çalışmalar yaptık, Büyükşehir Belediyemizin öncülüğünde Ferizli Botanik Parkı projesi hayata geçirildi. Dış mekan bitkiciliği konusunda güzel bir ivme yakaladık. Bu konuda istişarelerimizi daha da artıralım, üniversitemiz bünyesinde yeni bölümlerin açılması gerekiyorsa destekleyelim. Biz hazırız, proje hazır. İnşallah Büyükşehir Belediyemizin bu projesi hayata geçirilince süs bitkiciliğinde desten yazarız" dedi.

 

Gerekeni Yapacağız
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam ise, "Sakarya süs bitkisi sektöründe önemli bir ivme kazandı. Sektörde çok önemli çalışmalar yapılıyor. Bu konuda Büyükşehir Belediyemizin de ciddi gayretleri var. İnşallah süs bitkisi sektörüne gereken desteği vermeye devam edeceğiz. Bu projeleri hayata geçirmek için birbirimizle sürekli istişare içerisinde olacağız. Ülkemizde önemli bir istikrar ortamı var. Bu birlik ve beraberliğimizi koruduğumuz, istikrar ortamını sürdürdüğümüz sürece inşallah daha da önemli işlere imza atacağız" diye konuştu.


Paylaş: 

Diğer Haberler