SÜS BİTKİCİLİĞİ BORSASI ANLATILDI

SÜS BİTKİCİLİĞİ BORSASI ANLATILDI

Toplantı düzenlendi

Sektör temsilcilerinin katıldığı toplantı, SATSO ev sahipliğinde SATSO Meclis Salonunda yapıldı. Toplantıya, SATSO Meclis Başkanı Akgün Altuğ, Adapazarı Orman Bölge Müdürü Hasan Türkyılmaz, Gıda Tarım Ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Erdemir, Sakarya Süs Bitkileri Üreticileri Birliği Başkanı Ercan Ekici, Sapanca Bitki Kooperatifi Başkanı Osman Kubilay,Arifiye Bitki Kooperatifi Başkanı Özcan Çetin Yetkilileri, Sapanca Meslek Yüksekokulu Öğretim görevlisi Nurettin Kartal ve süs bitkiciliği sektöründe faaliyet gösteren firma yetkilileri iştirak etti.

Envanter çalışması

Toplantıda Sakaryanın gerek ihracat gerekse katma değer açısından büyük önem arz eden sektörlerinin başında gelen süs bitkiciliği sektörünün gelişimi ve uluslararası pazarda hak ettiği yeri alabilesi için tüm kurum ve kuruluşların gereken desteği vermesi gerektiği vurgulandı. Önümüzdeki günlerde açılacak olan Sapanca tanıtım ve Sergileme Fidanlığı- Dış Mekan Süs Bitkiciliği Borsasının sektör için önemli bir adım olarak nitelendi.  Meclis Başkanı Altuğ ;sektör için büyük önem taşıyan envanter çalışmasına da değinerek “İlimizde süs bitkiciliği konusunda ne kadar ithalat, ihracat yapıldığı ne kadar üretim yapıldığı, kayıtlı üreticiler konusunda sağlam verilere ihtiyaç vardır. Bu anlamda ciddi bir envanter çalışması gerekmektedir. Yapılacak bir çalışmada Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası da yer alacaktır.” diye konuştu.

Sergileme Fidanlığı Açılıyor

Adapazarı Orman Bölge Müdürü Hasan Türkyılmaz olan Sapanca tanıtım ve Sergileme Fidanlığı- Dış Mekan Süs Bitkiciliği Borsasının kurulma aşamaları ve bugün gelinen nokta ile ilgili bilgi verdi. Türkyılmaz konuşmasında söz konusu projenin birinci etabının tamamlandığını ve 11 Aralık 2013 ‘te açılış töreninin gerçekleştirilerek faaliyete geçeceği bilgisini de verdi. Süs Bitkiciliği sektörünün önünün açılması amacıyla gerçekleştirilen projenin Sapanca Yanık Köyünde 20,61Ha alanda uygulandığını ve ilerleyen dönemlerde ikinci etabının da tamamlanacağını kaydeden Türkyılmaz, “Tüm üreticilere açık olacak olan proje alanında üreticiler bitkilerini sergileme imkanı bulacak” dedi.

Yüzde 20si Sakaryadan

Gıda Tarım Ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Erdemir ise süs bitkiciliği sektörünün Sakaryada hızla ilerlediğini belirterek: “2002 yılında 700 dekar alanda faaliyet gösterilirken bugün kayıtlı 7000 olmak üzere toplam 16 bin dekar alanda süs bitkisi yetiştiriciliği yapılıyor. Türkiye üretiminin yüzde 40ını, üretimin ise yüzde 20sini karşılıyoruz. Sektörün öneminin tüm kesimler tarafından fark edilerek bilinçlenmesi gerekiyor.” dedi.

Devlet Desteği

Büyükşehir Belediyesi adına konuşan Proje Uzmanı Bilge Dikmen ise sektörde ihracat kapasitesinin artırılmasına yönelik olarak Bilim Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından kümelenmeye yönelik destekler hakkında bilgi vererek Sakarya süs bitkisi yetiştiricilerinin yüzde 50ye varan desteklerden faydalanması için Büyükşehir Belediyesinin de içinde olduğu bir oluşuma gidileceği bilgisini verdi. Sektörde faaliyet gösteren firma yetkililerinin de sorun, görüş ve önerilerini dile getirdikleri toplantıda özellikle kalifiye ve nitelikli eleman sıkıntısı yaşandığı belirtilerek konu ile ilgili eğitimli elemanların çalıştırılması gerektiğinin altı çizildi. Toplantı karşılıklı görüş alışverişi ve sonraki toplantının gündem maddelerinin belirlenmesinin ardından sona erdi.

 

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler