SULTANBEYLİ GÖLETİ

SULTANBEYLİ GÖLETİ

 

Sultanbeyli Gölet Parkı İstanbul Anadolu yakasının en büyük rekreasyon alanlarından biridir. Sultanbeylide 140.000 metrekare üzerine inşa edilen Gölet Projesi, Sultanbeylinin büyük vizyon projeleri arasındadır. Gölet parkı projesi tasarlanırken alan kullanımı açısından iki bölümde değerlendirilmiştir. Birinci bölümde sosyal tesis, dinlenme alanları ile  gezinti  alanları tasarlanırken,  diğer bölümde ise rekreatif faaliyetler; piknik alanı, çocuk oyun alanı, stake park ve spor sahaları planlanmıştır.

 

Sultanbeyli Gölet parkı ile İstanbul halkına yepyeni bir yaşam alanı kazandırılmıştır. Projenin konsepti gölet odaklı olup, projenin 36 dönümlük kısmını kapsamaktadır. Gölet üzerinde tasarlanan ışıklı su ve ses oyunlarından oluşan lazerli gösteri  havuzu ve su perdesi izleyenlerine muhteşem görsel şölen sunmaktadır.  Bölge halkının özel günlerde (ramazan etkinlikleri, Fetih, 29 Ekim,23 Nisan gibi resmi bayramlarda ) yapılan etkinlikler yanı sıra birçok kültür etkinliğinin yapılabileceği kapasiteye sahip 3 ayrı amfi tasarlanmıştır.

 

 

Gölet projesi her yönüyle sosyal yaşamı destekleyen bir proje olma özelliği taşıyor. Çocukları küresel ısınmanın yan etkilerinden korumak amaçlı yarı gölge mekânlar oluşturmak için asma germe sistemleri inşa edilerek çocukların güneş ışınlarının yoğun olduğu saatlerde hatta yağmurlu havalarda da rahatça oynayabilecekleri 4900 metrekare çocuk oyun alanı kazandırılmıştır.

 

Ayrıca çocukların ebeveynleriyle beraber kullanabilecekleri yamaç kaydırağı da farklı bir uygulama olarak park içerisinde yerini almıştır.

 

Yaşanan boğulma olaylarının önlenmesi adına mevcut  gölet tabanından 1500 kamyon balçık çıkarılmış ve  Gölet su derinliğinin azaltılması için 6.000 kamyon grovat malzeme getirilmiş, ayrıca  çocukların suyla olan temasını sağlamak için oldukça eğlenceli olan içerisinde farklı su aktivitelerinin bulunduğu su oyun parkı tasarlanarak hayata geçirilmiştir.

 

4700 metrekare piknik alanı ile dev su gösteri alanı ve 8 adet ahşap terasın bulunduğu gölette, toplam 4.000 bin adet ağaç, 85.000 bin çalı ve 1 milyon 500 bin mevsimlik çiçek dikilmiştir.

 

 

Gölet Parkı, muhteşem peyzaj uygulamaları ile sadece Sultanbeylinin değil, İstanbulluların yaz aylarında nefes alacakları rekreasyon alanlarına ev sahipliği yapmaktadır. İlkbahar ve sonbahar yaprak ve çiçek renklenmelerinin görsel şölen sunduğu 60 farklı türde ağaç ve 32 türde  çalı kullanılmıştır. Bu zengin çeşitliliği ile özellikle sonbaharda sunduğu farklı peyzaj enstanteneleri ile fotoğraf sanatçılarının buluşma noktası olmaya şimdiden aday olan Gölet Parkı aynı zamanda gelin fotoğraflarında tercih edilen mekanlar arasında yerini almıştır.

 

Bölgenin büyük çoğunluğa sahip genç nüfusuna hitap edecek spor alanları yanı sıra yoğun ilgi ve kullanıma sahip stake park tasarlanarak hayata geçirilmiştir.

 

Park içerisinde güneşlenme banklarından oluşan ‘ yaprak  meydan ve seyir terasları ile Gölet içerisine cesurca tasarlanıp hayata geçirilen lale şeklinde gezinti terası park içerisinde yerini almıştır.

 

 Ayrıca Gölet parkı içerisinde İBB Park ve Bahçeler Sultanbeyli Şeflik binası ile 500 kişilik sosyal tesis   bulunmaktadır.

 

Sultanbeyli Gölet Parkında yapılanları aşağıda gösterilen eski ve hallini gösteren fotoğraflara bakmak bakmak yeterli olacaktır.

 

Pond Project built on 140,000 square meters in Sultanbeyli district of Istanbul is one of the project which is among the great vision projects of Sultanbeyli. The project is focused on the pond concept and it covers 36 acres part of the project. Within the scope of studies, 60 different kinds of trees and 32 species of shrubs were used that offer a visual feast of spring-autumn coloration of leaves and flowers.


Paylaş: 

Diğer Haberler