SULAMADA SÜREÇLER İYİLEŞTİRİLİYOR

"Peyzaj Alanlarında Sulama" semineri gerçekleştirildi. Artık park bahçe ve yeşil alanların sulaması minimum hata ve maksimum verim ile gerçekleştirilecek.

SULAMADA SÜREÇLER İYİLEŞTİRİLİYOR

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul Ağaç ve Peyzaj A.Ş.´nin öncülüğünde İstanbul´daki Park Bahçe  ve Yeşil Alanların sulanması ve sulama sistemleri ile ilgili seminer Haliç Bahçıvanlık Eğitim Merkezi´nde gerçekleştirildi. Seminere İBB Yeşil Alanlar ve Tesisler Yapım Müdürü Özkan Gültekin, İstanbul Ağaç ve Peyzaj A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Murat Ermeydan, Proje Uygulama Müdürü İsmail Akyol, İBB Park ve Bahçeler Müdürlükleri ile İstanbul Ağaç ve Peyzaj A.Ş. ve Alt İşveren Şefleri-Mühendisleri katıldı.

Seminerin açılış ve selamlama konuşmasını İstanbul Ağaç ve Peyzaj A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Murat Ermeydan yaptı. Ermeydan "Yaptığımız bütün işleri sürekli daha iyi ve kaliteli üretmek için çabalıyoruz. Bugün gerçekleşecek sulama seminerimizde de sulama konusundaki eksikliklerimizi görüp daha mükemmel nasıl yaparız bunları birlikte inceleyeceğiz. Sürekli öğrenme ve kendimizi sürekli iyileştirme adına emeği geçen herkese ve tüm katılımcılara teşekkür ediyorum." dedi.

Seminerde İstanbul Ağaç ve Peyzaj A.Ş.´den Makine Mühendisi Cevdet Cengil, "İstanbul Genelindeki Park ve Bahçelerdeki Sulama ve Sulama Sistemlerindeki Problemler" konulu sunum yaptı. Sunumda sulamalara olumsuz etki eden imalat hataları, çevresel etkiler, kalifiye eleman eksikliği, yol ve caddelere taşma, çim biçimi ve çiçek dikiminde verilen zararlar gibi konulara değinilip çözüm önerisi ve tavsiyelerde bulunuldu. Ayrıca sulama emniyet tedbirleri anlatıldı.

Sunumun ardından dünyaca ünlü sulama sistemleri üreticisi Hunter şirketinden Orta Doğu Bölge Müdürü Nader Hawetmeh ve Türkiye Bölge Müdürü Mustafa Özgürtunç "Sulama Sistem Ürünleri Ve Sulama Sistemlerindeki Yeni Teknolojiler Ve Daha Verimli Sulama" konulu bir seminer verdiler.

Yeni sistemler ile su kullanımı ve kaybı azaltılıyor. Kontroller merkezi bilgisayar sistemleri ile yapılıyor. 1 sistemde 500 adet kontrol ünitesi ve 50.000 vana kullanılabiliyor.

1,2 milyar insanın sağlıklı-temiz sudan yoksun olduğu 2,6 milyar insanın sağlıklı temiz suya çok uzak olduğu ve toplam su miktarının %4´ünün tatlı su olduğu bir dünyada; İBB Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı ve İstanbul Ağaç ve Peyzaj A.Ş. bu seminerle, ülkemize sağlıklı peyzajı ve yeşil alanları minimum suyla elde edebilme noktasında büyük katkı sağladı.

Kaynak: www.istanbulagac.com.tr


Paylaş: 

Diğer Haberler