SU BİTİYOR!

Doğadaki düzenin bozulduğunu vurgulayan TEMA Vakfı ve Türkiye’nin ilk arboretum kurucusu Hayrettin Karaca, ‘su bitiyor’ dedi.

SU BİTİYOR!

SUSUZ TARIM

TEMA Vakfı ve Türkiyenin ilk arboretum kurucusu Hayrettin Karaca ‘suyun bitiyor diyerek küresel ısınmaya dikkat çekti. Karaca, yaptığı değerlendirmede: "Evvela, ‘su ne oluyor bunu bilelim. Biliyorsunuz, dünyada su azalıyor. 1992 yılında çıkan bir kitapta yazanlar 2013 yılında yaşandı. Yani, 20 yıl önce yazılanlar bugün çıktı mı? Evet, çıktı! Bugün yazılanlar da yarın çıkacak. Su bitiyor. Yağmurlar az yağıyor. Bir yere çok yağıyor, bir yere yağmıyor. Bazı yerlerde su baskınları yaşanıyor. Peki bunlar 1989 yılında var mıydı? Yoktu! Her şey bir düzen içindeydi. Demek ki bir bozulma var. Şimdi ilerisi ne olacak? Önemli olan bu. Geleceğe hazırlıklar başladı. Bu kapsamda susuz tarım (topraksız tarım) yapılıyor. Bunu arttırmak lazım. Konyada susuz tarım başladı. Şimdi yeni sistemler uygulanıyor. Yiyeceklerin çoğu tarımdan geliyor. Hayvanları da yiyoruz. Hayvanlar gıdayı nereden alıyor? Bazıları ot yiyor. Peki bu ot nerede? Toprakta. İşte, toprak her şeyin temeli." dedi.

 

‘DOĞAYI KORUYALIM

‘Doğayı yalnız koruyalım diyen Hayrettin Karaca: "Doğayı korumaktan başka bir şey yapmayalım. Doğada tahribatın en üstün olduğu yerin çevresini korumaya alalım. Oraya kimse girmesin. Bakın 2 sene sonra ne oluyor? Biz doğayı korursak, ayak basmazsak doğa kendini yeniliyor. Endemik bitkileri HESler için yok ediyoruz. Çıplak yerde yağmur yağınca üstteki toprağı da götürüyor. Ama sen oraya teraslar yaparsan orada su durur. Kuraklığı gidermek için suya ihtiyacımız var. Toprakta teraslama yaparak, bitki ekerek suları kaynaklara indirebileceğiz. Sert yağmurlar olsa bile onu muhafaza edebilecek olan bitkiler mevcut.  Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi ile birlikte de kurakçıl bitkiler üzerine bir çalışmamız var." diye konuştu.

 

 


Founder of TEMA Foundation and Turkeys first arboretum Mr. Hayrettin Karaca drew attention to global warming with slogan of “Your water is finishing”. Mr. Karaca stressed that order in nature is broken and “Preparation for the future began. In this context, dehydrated agriculture (hydroponic) is done. You need to improve. "He said.

 

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler