SÖKÜLEN BİTKİLER TEKRAR EKİLİYOR

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi şehrin doğal görüntüsünü zenginleştirmek amacıyla kentin çeşitli bölgelerini bitki ve ağaçlarla süslüyor.

SÖKÜLEN BİTKİLER TEKRAR EKİLİYOR

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi kentin doğal görüntüsünü zenginleştirmek amacıyla ihtiyaç duyulan noktaları çeşitli bitkiler ve ağaçlarla süslüyor. 120 bin metrekare alanı kapsayan Büyükşehir Fidanlık Merkezi'nde yürütülen bu çalışmalarda geri dönüşümlü bitkiler de kullanılıyor.

Muhteşem Görüntüler Oluşturuluyor

Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli'nin bir sanayi kenti olmasının yanında yaşam kalitesini yükseltici doğal ortamlar oluşturmak için kavşaklarda, otoban kenarlarında ve daha birçok alanda yeşillendirme çalışmaları yürütüyor. Muhteşem görüntüler ortaya çıkan bu yeşil alanlarda geri dönüşümlü ağaçlar ve bitkiler de kullanılıyor. Böylece çeşitli nedenlerle sökülmek zorunda kalan bitkiler tekrar kullanıma hazır hale getiriliyor.

Adeta Hastaya Bakım

Yol yapımı, kentsel dönüşüm gibi sebeplerle çeşitli bölgelerden sökülen bitkiler Fidanlık Merkezi'ne getiriliyor. Koruma altına alınan bitkiler kışın soğuktan etkilenmemesi için özel beze sarılıyor. Yaz döneminde ise sıcaktan uzak bölgelerde müşahadeye alınıyor. Köklerin hava almasını engelleyen koruma çalışmalarında bitkinin kendini toparlaması için budaması gerçekleştiriliyor. Böylece su dolaşımının bitkiyi toparlaması ve daha çabuk hayata geçirmesi sağlanıyor. Kök temizliği de yapılan bitkiler özel karışımlı toprak ile saksıya alınıyor.

Çok Çeşitli Bitkiler

Her türlü bakımı yapılan bu bitkiler kök saksıyı sarana kadar bekletiliyor. Bu süre en az 6 aya kadar uzayabiliyor. Dikime hazır hale gelen bitkiler ihtiyaç duyulan bölgelere yeşillendirme çalışmaları için veriliyor. Bu bitkiler arasında Akasya, Leylandi, Çınar, Zakkum, Gül, Ateş Dikeni gibi çeşit çeşit geri dönüşüm bitkileri yer alıyor.


Paylaş: 

Diğer Haberler