SIĞINMA YERİNDE HOBİ BAHÇESİ

Samsun Valisi İbrahim Şahin: Hobi Bahçesinin mimarı benim. Samsun Valisi İbrahim Şahin, Atakum ilçesinde yapılan Hobi Bahçesinde inceleme yaparak, "Hobi Bahçesi projesi fikrinin mimarı benim" dedi.

SIĞINMA YERİNDE HOBİ BAHÇESİ

Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun Valiliği ve Atakum Belediyesi işbirliği ile hayata geçirilen Hobi Bahçesini inceledi. Vali İbrahim Şahin, Hobi Bahçesinin aynı zamanda afet durumunda sığınma ve korunma yeri olarakda hizmet vereceğini açıkladı. 
Atakum ilçesi İstiklal Mahallesinde Türkiyeye örnek olacak, hem doğa ile iç içe, hem de afet durumunda sığınma ve korunma yeri olarak hizmet verecek olan Hobi Bahçesi yerinde incelemelerde bulunan Samsun Valisi İbrahim Şahin, yaptığı açıklamada "Arkadaşlar bu konteynerler Vandaki depremde geçici konut olarak kullanılan konteynerlerdi. 100 adet konteyneri, Ladik ilçemize stok edilmek üzere göndermişlerdi.  Ben Samsunda kamu görevlileri, emekli olanlar, özellikle arsa problemi ve apartmanda yaşayan insanlar için Hobi Bahçesi yapalım ve diğer taraftan konteynerleri değerlendirelim diye bu projeyi kaymakam arkadaşlarla paylaşmıştım. Bu Hobi Bahçesi projesi fikrinin mimarı benim. Daha sonra Atakum Belediye Başkanımız İshak Taşçı bu projeye sahip çıktı. Şuan içinde bulunduğumuz 41 konteynerlik alan oluştu.  Atakum Belediyemiz tarafından kanalizasyon, alt yapı, su ve konteynerlerin önüne bahçe yapılarak hobi bahçemizde nezih bir ortam oluşturuldu. 41 tane konteynerler için belli kriterler getirildi. 560 kişi Atakum Belediyesine müracaat etti. Şehit ailelerimizi kuranın dışında bıraktık. Onlar hiçbir şekilde kuraya tabi tutulmadan istedikleri vakit konteynerler kendilerine teslim edilecektir. Bunun dışında bazı kısıtlar vardı. Elli yaşını geçmiş olacak, Samsunda hiçbir bahçesi olmayacak ve noter huzurunda gerçekleştirilecekti. Hiçbir şekilde eleştiri ve olumsuzluk olmadı.Burası güvenli bir alan olacak. Burada vatandaşımızın şehir stresinden uzaklaşarak toprakla uğraşacağı, ruhsal ve fiziksel açıdan rahatlama hissedeceği yaşam alanlarının oluşturulması hedeflenmektedir. Burası imkânı olmayan vatandaşlarımıza doğal tarım yapma olanağı oluşturabilecek, organik sebze ve meyve yetiştirerek yaşama zenginlik katabilecek nitelikte bir çalışmadır. Çekilen kuralar sonucunda vatandaşlar konteynerlere yerleşip, konteynerlerin ön tarafında bulunan bahçe kısmını da tarım amaçlı olarak kullanmaya başladı. Konteynerler vatandaşlara 2 yıllığına verildi. Proje yaklaşık olarak 350 bin TLye mal oldu. Atakum Belediyemiz yan tarafımızda bulunan ormanlık alanın yanında arsa tahsis etti. Geri kalan 59 konteyner da o bölgeye yerleştirilecektir. Bu projeyi yerinde gören diğer belediye başkanlarımızın da hoşlarına gitti.  Bu önemli bir projeydi. Terme Belediye Başkanımız da bu işe sıcak baktı . Terme Belediyemiz ile İl Afet Acil Durum Müdürlüğümüz arasında imzalanacak protokol ile Kozluk bölgesinde 15 bin 174 metrekarelik alana hobi bahçesi kurulacak. Buraya ön tarafından 90 metrekarelik bahçesi olan 52 konteyner yerleştirilecek. Alanda oyun parkı, yapay göl, spor sahası, yeşil alan, sosyal yaşam alanı ve botanik bahçe olacak" dedi.

Samsun Valisi İbrahim Şahin, Atakum ilçesinde yapılan Hobi Bahçesinin diğer ilçelerede yapılacağını kaydederek, şunları dile getirdi.

 

"Konteynerleri verirken iki tane şart koştuk. Birincisi, çok dikkatli bir şekilde konteynerlere bakacak nihayetinde bu konteynerler devletin malıdır. İkincisi ise, Allah göstermesin olağanüstü bir sel felaketi ve deprem olduğunda 24 saat içerisinde anahtarlarını bize teslim edecekler ki, mağdur durumda olan vatandaşlarımıza biz bu konteynerleri kullandıralım. Bu uygulamayı Samsunun diğer ilçelerine de yayacağız. Burası örnek bir uygulama, inşallah bunu Samsunda başardığımızda belki diğer illerimizdeki Valilerimiz, Belediye Başkanlarımız bu çalışmalara evet derler. Bu Samsunda başlattığımız Türkiyeye örnek olacak Hobi Bahçesi projesi hem doğa ile iç içe olunacak, hem de afet durumunda sığınma ve korunma yeri olarak hizmet verecektir. Bu aynı zamanda ciddi sosyal sorumluluk projesidir. Emeği geçen arkadaşlarımı kutluyorum. Başta Atakum Belediye Başkanımızı, Büyükşehir Belediye Başkanımızı, AFAD Başkanımızı, Samsundaki İl Afet ve Acil Durum Müdürümüz ve çalışan arkadaşlarımız gerçekten bu işe gönül verdiler. Onlara teşekkür ediyorum. Hak sahibi olan vatandaşlarımız güle, güle kullansınlar." dedi. 


Paylaş: 

Diğer Haberler