SELİMİYE CAMİSİ GÜL BAHÇESİNE DÖNECEK

Türk - İslam eserlerinin zirvesi olarak nitelenen, UNESCO Dünya Kültür Miras Listesine adını yazdıran Selimiye Caminin bahçesi peyzaj çalışmasının ardından gül bahçesine dönecek.

SELİMİYE CAMİSİ GÜL BAHÇESİNE DÖNECEK

Türk - İslam eserlerinin zirvesi olarak nitelenen, UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi'ne adını yazdıran Selimiye Cami'nin bahçesi peyzaj çalışmasının ardından gül bahçesine dönecek.

Edirne Valisi Hasan Duruer, Selimiye Cami bahçesinde sürdürülen peyzaj çalışmalarını inceledi.

Duruer, incelemenin ardından yaptığı açıklamada, Selimiye Cami bahçesinin adına yakışır şekilde yeniden ele alındığını söyledi.

Çalışmanın ardından Selimiye Cami bahçesinin gül bahçesini (gülizar) andıracağını ifade eden Duruer, ''Selimiye Cami dünya mirası listesinin en önemli eserlerinden. Mimar Sinan'ın şaheserinin bahçesini Selimiye'ye yakışan bir hale getirmek için çalışmalara başladık. Mimar Sinan Selimiye'yi yaptığı zaman İstanbul'a 200 bin gül siparişi vermiş, bunu düşünmek lazım. Biz Mimar Sinan'ın ruhuna uygun olarak Selimiye bahçesini güllerle donatacağız. Yazın burası gül bahçesine dönecek'' diye konuştu.

Duruer, güllerin yanı sıra bahçeye yılın 4-5 ayı kırmızı çiçeklerini dökmeyen oya ağaçları da dikildiğini kaydetti.

''Ağaç her yere dikilmez''

Formunu kaybeden ve tarihi eserlerin önünü, görüntüsünü engelleyen ağaçların kesildiğini ve bunların yerlerine, ağaç dikilmesi gereken yerlere binlerce ağaç diktiklerini anlatan Duruer, bazı çevreci derneklerinin ağaca karşı hassasiyetle verdikleri tepkileri haklı bulduğunu belirtti.

Ağacın her yere dikilemeyeceğinin vurgulayan Vali Duruer, ''Çünkü Türkiye'de ağaç, ibadet alanlarında, mezarlıklarda ve askeri tesislerde kaldı. Ağaç dikmeyi bilmediğimiz için sökülen ağaçlar da çevre tahribatı sanılıyor. Ağaç çevre yollarına, otobanlara ve çevreye dikilir. Ağaç tarihi eserlerin önüne kapatacak şekilde dikilmez'' diye konuştu.

Otoban girişinden Kapıkule Sınır Kapısı güzergahında başlanan ağaç dikme işleminin devam ettiğini de hatırlatan Vali Duruer, Türkiye'nin vitrini olan, giriş kapısı olan sınır kapısı yolunun konuklarını yemyeşil karşılayacağını belirtti.


Paylaş: 

Diğer Haberler