Sektörün Sorunlarına Çözüm Aranıyor

SÜSBİR İstişare Toplantısı 11 Mayıs Çarşamba günü Antalya yapıldı.

Sektörün Sorunlarına Çözüm Aranıyor

SÜSBİR İstişare Toplantısı 11 Mayıs Çarşamba günü Antalya yapıldı. SÜSBİR Yönetim kurulu moderatörlüğünde gerçekleşen toplantıya, Antalya Zirai Karantina Müdürü, Batı Akdeniz Araştırma Enstitüsü Müdürü, Antalya İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı ve Bitkisel Üretim Şube Müdürü, Antalya Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı Şube Müdürü, Aysel Akın – Klaus Wagner Mesleki Teknik Anadolu Lisesi öğretmenleri ve SÜSBİR Antalya üyeleri katıldı.

128 Milyon Dolarlık İhracat

SÜSBİR Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Akcan konuşmasında, Avrupa Birliği’nde üretim sahalarından çekilmeler olduğunu, pandemide ülkelere geçici işçi girişinin yasaklanmasından dolayı üretimin yavaşladığını belirtti. Enerji fiyatlarındaki artışla beraber özellikle Hollanda’da mevsimlik ve kesme çiçek üretiminde çekilmeler yaşandığını ve ciddi üretim kayıpları oluştuğundan bahsetti. Buna bağlı olarak İtalya ve Almanya gibi ülkelere çalı ve küçük kuturlu ağaç satışlarının da arttığını dile getirdi. Akcan, sektörün 1 Milyar Dolar üretim değerine karşılık 128 Milyon Dolarlık ihracat olduğunu, ihracatın az olmasının sebebinin ise yetersiz sermaye ve parçalı – yetersiz arazi sorunu olduğunu kaydetti. Sübvansiyonlu kredilere erişimdeki zorlukların da üretimi ve ihracatı doğrudan etkilediğinin de altını çizdi.

Çözüm Aranıyor

Akcan, “Üyelerimiz özellikle son günlerde SÜSBİR’in gündeminde olan önemli bir konu olan meyve ağacı ihracatı hakkında sıkıntılarını dile getirdi. Birleşmiş Milletlere kayıtlı 208 ülke içerisinde meyve ağaçlarının ihracatının yasak olduğu tek ülke olduğumuzu, peyzajda görsel etkisi amacıyla sıkça kullanılan dut, nar, keçiboynuzu gibi ağaçların bu yasaktan dolayı gönderilemediği söylendi. Bu konuyla ilgili Bakanlıkla sürekli yazışmalar yaptığımızı ve konunun takipçisi oluyoruz” dedi. Ana sorunlarımızdan biri olan KDV hakkında da gelen soruları yanıtlayan Akcan, Maliye Bakanlığı ile yazışmalar yaptığımızı, bu sorunun çözümü için lobi faaliyetlerimizin devam ettiğini dile getirdi.

Pandemi sonrası üyeleri bir araya getiren toplantıların Yalova, Sakarya ve İzmir’de devam edeceği belirtildi.


Paylaş: 

Diğer Haberler