SEKTÖRÜN SORUNLARI KONUŞULDU

Arifiye Tarım ve Orman Müdürlüğünün düzenlediği Süs Bitkiciliği Toplantısı geniş bir katılım ile gerçekleşti.

SEKTÖRÜN SORUNLARI KONUŞULDU

Arifiye Tarım ve Orman Müdürlüğünün düzenlediği Süs Bitkiciliği Toplantısı Arifiye Kaymakamı Bekir Dınkırcı, S.S. Arifiye İlçesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyesi Erol Kaya, Başkan Yardımcısı Cevat Kabil, Plant Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Dergisi İmtiyaz Sahibi Remzi Adıyaman ve ilçedeki süs bitkiciliği yetiştiricilerinin katılımı ile gerçekleşti.

S.S. Arifiye İlçesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi üyelerinin yoğun katılımının olduğu toplantıda süs bitkiciliğinde arazi, drenaj, sulama, arazi kiralama gibi konularda karşılaşılan sorunlar dile getirildi.

Kaymakam da Katıldı

Toplantıya katılan İlçe Kaymakamı Bekir Dınkırcı, ilçenin genelinde arazi toplamının 84000 dekarlık alanı içerisinde 20445 dekar tarım alanı bulunduğunu, 3055 dekarının süs bitkiciliği alanı olduğunu ve bununda yüzde 15‘lik bir alana tekabül ettiğini ifade etti. İlçede 95 adet Süs Bitkicisi Üreticisinin olduğunu da ifade eden Dınkırcı, bu firmaların 2018 yılında 185.975 adet süs bitkisi ihraç ettiğini ve parasal değerinin 5636054,20 TL olduğuna dikkat çekti. Dınkırcı, Süs bitkiciliğinin Arifiye'nin ekonomik kalkınmasına olan faydasından bahsederek, ilçenin ilerleyen süreçte Süs Bitkiciliğinde daha da etkin ve yetkin bir yer tutacağını söyledi.

Daha sonra karşılıklı görüş alışverişinde bulunulan toplantıda Kaymakam Dınkırcı, Plant Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Dergisi İmtiyaz Sahibi Remzi Adıyaman’a Süs Bitkiciliği sektörüne vermiş olduğu desteklerden ve katkılardan dolayı teşekkür ederek hem yerel hem de ulusal yayın yapan bir derginin basım ve dağıtım yerinin ilçelerinin olmasının ilçe için gurur verici olduğunu ifade ederek tüm katılımcılara teşekkür etti.


Paylaş: 

Diğer Haberler