SEKTÖRÜN BEKLEDİĞİ AÇIKLAMA GELDİ

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yaptığı açıklama süs bitkiciliği sektöründe büyük heyecan yaşattı.

SEKTÖRÜN BEKLEDİĞİ AÇIKLAMA GELDİ

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli süs bitkiciliği sektörü temsilcilerinin uzun yıllardır beklediği müjdeli haberi dün katıldığı bir programda verdi. Bakan Pakdemirli, mevcut orman fidanlıklarından ihtiyaç fazlası olanları özel fidanlık sahiplerine kiraya vereceklerini ifade ederek, ormanlık alanlarda süs bitkilerinin de yetiştirilebileceği özel orman fidanlığı kurulmasına da izin verilmesini sağlayacaklarını belirtti. Bakan Pakdemirli şöyle konuştu, “Süs bitkisi yetiştiricileri için projeler var. Mevcut orman fidanlıklarından ihtiyaç fazlası olanları özel fidanlık sahiplerine kiraya veriyoruz. Bunun yanında, ormanlık alanlarda süs bitkilerinin de yetiştirilebileceği özel orman fidanlığı kurulmasına izin verilmesini sağlayacağız” dedi.

SÜSBİR’den Açıklama

Bakan Pakdemirli’nin açıklamasının ardından değerlendirmede bulunan SÜSBİR Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Dündar, sorunu daha önce Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey’e ilettiklerini ve sorunun bakana iletildikten sonra çözüm odaklı çalışılmasından dolayı memnun olduklarını ifade ederek Bakan Bekir Pakdemirli’ye teşekkür ettiğini söyledi.

TÜRKTOB’dan Açıklama

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Başkanı Savaş Akcan ise, “Sayın Bakanımız, Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliğimiz (SÜSBİR) aracılığıyla uzun süredir talep ettiğimiz ve takibinde olduğumuz konularla ilgili iki müjde verdi. Bundan sonra ihtiyaç fazlası orman fidanlıkları özel fidanlık sahiplerine kiraya verilebilecek ve ormanlık alanlarda süs bitkilerinin yetiştirilebileceği özel orman fidanlıkları kurulmasına imkân tanınacak. Bu kararlar süs bitkileri sektörü için devrim niteliğindedir. Başta Ankara’da faaliyet gösterenler olmak üzere yer sorunu yaşayan tüm üreticilerimizin problemi çözülmüş olacak. Biz bu talebimizi yıllar önce yetkililere iletmiştik ve günümüze kadar sürekli takip ettik. Yeni dönemde bürokrasinin hızı ile konuyu Sayın Bakanımızın gündemine taşımayı başardık’’ dedi.


Paylaş: 

Diğer Haberler