Şehirlerin Doğal Kurtarıcısı: Sığırkuyruğu Bitkisi

Süleyman Demirel Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Ulvi Erhan Erol, sığırkuyruğu (verbascum) bitkisini ve faydalarını anlattı, havadaki zararlı gazları filtreleme özelliğine vurgu yaptı.

Şehirlerin Doğal Kurtarıcısı: Sığırkuyruğu Bitkisi

Süleyman Demirel Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Ulvi Erhan Erol, sığırkuyruğu (verbascum) bitkisini ve faydalarını anlattı, havadaki zararlı gazları filtreleme özelliğine vurgu yaptı.

-Ülkemizin peyzaj mimarlarına ve üreticilere seslendi.

Dr. Öğr. Üyesi Ulvi Erhan Erol, sığırkuyruğu bitkisinin, özelikle şehirlerde tasarlanan peyzaj projelerinde kullanılmasının, şehirleri doğal yaşama entegre etmek açısından önemli olduğunu vurguladı. Hava kirliliğini önleyen bitkinin aynı zamanda, hava kirliliğini ölçmek için doğal bir uyarı sistemi olabileceğini belirtti.

-Kadim yöntemler ve yerli tohum.

Yüzyıllardır ülkemiz topraklarında, doğal olarak yetişen bitkinin sağlayacağı getirilerden bir diğeri ise; ‘Yerli’ olmasıdır. Bitkinin üretimi için gerekli tohumlar çok eski tarihlerden itibaren ülkemizin topraklarında doğal biçimde varlığını sürdürmektedir. Bu durumun avantaj olduğunu belirten Dr. Öğr. Üyesi Ulvi Erhan Erol; ülkemizde kullanılmasının yanı sıra, ihracata çok uygun bir bitki olduğunu vurguladı. Sığırkuyruğu bitkisinin, özellikle peyzaj alanlarında daha yoğun kullanılması ile bitkiye talebin artacağını ve bu sayede bitkinin, üreticilere gelir kaynağı sağlayabileceğini belirtti. Ayrıca ‘yerli’ olması açısından, Türk Bahçe’lerinde kullanılabilecek bir bitkidir.

-Bakım masrafı yok.

Sığırkuyruğu (verbascum) bitkisinin, ülkemiz hava şartlarına uygun olduğunu belirtirken, en önemli noktalardan birinin ise hiçbir bakım maliyeti olmamasıdır. Bitki tamamen doğal ortamdan beslenerek, yağmur suyuyla yetiniyor ve doğada zarar görmüş alanlarda iyileştirici olarak,  sürdürülebilir doğal denge sağlıyor.

-Karayolları peyzajı için önemli.

Havayı filtreleme özelliğini göz önünde bulundurarak, karayolları kenarlarında yapılan peyzaj uygulamalarında sığırkuyruğu bitkisini kullanmak, araçların egzozlarından çıkan kirli havayı ilk anda tutarak hava kirliliğini azaltacaktır. Ayrıca engebeli arazilerde, bakım ve sulama gerektiren bitkiler kullanmak, bakım maliyetlerini artırmakta ve bakımı zorlaştırmaktadır, buna alternatif oluşturacak bir bitkidir. Verimsiz arazilerde ise kökleri ile toprağı temizleyerek verimi artırmaktadır.

Süleyman Demirel Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Ulvi Erhan Erol, yaptığı çalışmalar ile ulusal ve uluslararası birçok ödüle layık görüldü. ''TERS TÜRK BAHÇESİ'' çalışmasıyla Hamburg’dan üç ödül alan EROL, Sosyal Belediyecilik Proje Yarışması’nda AKILLI PARK PROJESİ '' ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Jüri Özel Ödülü''nün sahibidir. Ayrıca 2015 ve 2017 yıllarında Plant Ödülleri’nde “En İyi Yurtdışı Uygulamalar Alanında” birincilik ödülüne layık görülmüştür.


Paylaş: 

Diğer Haberler