SARDUNYA ANTALYALI OLDU

Antalyada faaliyet gösteren Fleurantalya firması, ev hanımlarının vazgeçilmez çiçekleri arasında yer alan sardunyanın üretimini yaparak Türkiyedeki balkonları ve bahçeleri renklendiriyor

SARDUNYA ANTALYALI OLDU

 

Ana vatanı Güney Afrika olan ancak Akdeniz'de çok yetiştirildiği için Akdeniz ülkeleriyle özdeşleşen sardunyaya Türkiye'de oldukça ilgi gösteriliyor. Halk arasında keskin kokusundan dolayı sivrisineği evden uzaklaştırdığına inanılan sardunya, çeşit çeşit renkleriyle balkonların ve bahçelerin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.
Türk halkının gözde çiçekleri arasında yer alan sardunya, 12 yıldırAntalya'da üretiliyor. Pınarlı beldesindeki Fleurantalya Süs Bitkileri Üretim ve Pazarlama şirketi,Almanya'daki özel laboratuvarlardan getirdiği sardunyaları yüksek teknolojiyle donatılmış otomasyon sistemiyle yönetilen, zararlılardan arındırılmış ve yüksek seviyede hijyenik seralarda çoğaltıyor.
Şirkette görevli ziraat mühendisi Hilal Akkuş, yaptığı açıklamada, sardunyanın renkli görüntüsü sayesinde büyük ilgi gördüğünü söyledi

Türkiye'nin her bölgesine satışlarının bulunduğunu anlatan Akkuş, yılda 150 bin saksılı, 2 milyon civarında da köklü satış yaptıklarını kaydetti. 
Sardunyanın sıcağa ve soğuğa dayanıklı bir çiçek olduğunu dile getiren Akkuş, ev içi ve balkonların yanı sıra bahçelerde de yetiştirildiğini kaydetti. Sardunyanın 30 çeşit renkte üretildiğini, en fazla kırmızı rengin ilgi gördüğünü bildiren Akkuş, her yıl üretimlerinin yüzde 10-15 oranında artırdıklarını ifade etti. 

 

Kaynak:www.yenialanya.com


Paylaş: 

Diğer Haberler