SAKARYA,TÜRKİYENİN SÜS BİTKİSİ ÜRETİM ÜSSÜ OLDU

Son yıllarda özellikle Sapanca ilçesi daha yoğun olmak üzere süs bitkisi yetiştiriciliğinde büyük aşama kaydeden Sakarya, diğer bölgelerle birlikte bu alanda dış ülkelerde söz sahibi olmaya başladı.

SAKARYA,TÜRKİYENİN SÜS BİTKİSİ ÜRETİM ÜSSÜ OLDU

 

Son yıllarda özellikle Sapanca ilçesi daha yoğun olmak üzere süs bitkisi yetiştiriciliğinde büyük aşama kaydeden Sakarya, diğer bölgelerle birlikte bu alanda dış ülkelerde söz sahibi olmaya başladı.

Süs bitkiciliği sektörünün önde gelen isimlerini bünyesinde barındıran ve bugün yaklaşık 20 bin dekar alanda süs bitkisi yetiştirilen Sakarya'da daha önce Avrupa'dan ithal edilen bitkilerin çoğunluğu yetiştirilip ihraç da ediliyor. Sapanca'da faaliyet gösteren ve süs bitkiciliğinin önde gelen firmalarından olan 'KRP Fidancılık'ın sahibi Hakan Körpi, daha önce çeşitli ülkelerden süs bitkisi ithal edilirken şimdi ihracatçı konumuna gelindiğini söyledi. İthal süs bitkilerinin yerini artık yerli üretimin aldığını belirten Hakan Körpi, "Süs bitkiciliği Sapanca'da daha yaygın. Sadece bizim firmamızın Pamukova, Mesudiye,  ve Yanık bölgelerinde yaklaşık 400 dekara ulaşan süs bitkisi yetiştirdiğimiz arazi var. Yerli yetiştiriciler kalite olarak artık yabancı firmalarla yarışır hale geldi" dedi. Hakan Körpi şöyle devam etti:

"süs bitkisi yetiştiriciliğine daha geç başlamış olmamıza karşın kalite olarak yurt dışındaki firmaları yakalamış durumdayız. Tek fark bu sektörün yurt dışındaki kollarının bu işi 100 yıldır yapıyor olmaları. Bu firmalarla yarışıyor ve onların kalitesini yakalamış bulunuyoruz. Bu da bugüne kadar çok büyük ithalat yaptığımız yabancı ülke fidancılarını ciddi düşündürmeye başladı."

Bu yıl 15-18 Aralık'da İstanbul'da 'Flower Show 2011' adı altında düzenlenen İstanbul Süs Bitkileri Peyzaj ve Sanayicileri İhtisas Fuarı'na da büyük bir katılım gerçekleşeceğini söyleyen Hakan Körpi Sakarya'da üretim yapan firmaların bu fuara damgasını vuracağını belirtirken, şöyle konuştu:

"Özellikle ihracatın da merkezi burası olacaktır. Şu an komşu ülkelerimize ciddi anlamda ihracat yapan ve görüşmeleri sürdüren firmalarımız var. Ufak üreticilerimiz de kooparatif çatısı altında birleşerek ciddi bir güç olmuş ve büyükşehir belediyelerinin ciddi ihtiyaçlarını karşılamaktadır. KRP olarak bizler de bu sektöre ciddi hizmetleri olmuş bir kuruluşuz. Yaklaşık 7 yıldır sektörün önde gelen kuruluşlarıyla yol almaya çalışıyoruz." 

KAYNAK:haberler.com

Paylaş: 

Diğer Haberler