Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü Genel Değerlendirme Toplantısı

Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü 2020 yılı tüm ormancılık çalışmaları, 2021 yılı program ve çalışma prensipleri konulu “Genel Değerlendirme Toplantısı” 13 Ocak Çarşamba günü başladı.

Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü Genel Değerlendirme Toplantısı

Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü 2020 yılı tüm ormancılık çalışmaları, 2021 yılı program ve çalışma prensipleri konulu “Genel Değerlendirme Toplantısı” Bölge Müdürü Ziya Polat Başkanlığında; Bölge Müdür Yardımcıları Halil Karademir, Halis Belen, Yakup Eraslan, Şube Müdürleri, İşletme Müdürleri, Fidanlık Müdürü ve Hukuk Müşaviri’nin katılımıyla 13-15 Ocak 2021 tarihleri arasında, Bölge Müdürlüğü merkezi, Şehit Orman Mühendisi Mehmet Soydinç toplantı salonunda başladı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Bölge Müdürü Ziya Polat; “Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü olarak, dünyada ve ülkemizde devam eden Covid-19 salgınına karşı mücadelenin ön plana çıktığı 2020 yılında, üretim ve diğer ormancılık faaliyetlerimizde 0’e yakın program gerçekleşmeleri, hizmet ve yatırım programların tamamında hedeflerimize ulaşarak, başarılı bir yıl geçirdik. 2020 yılında verilen programların gerçekleştirilmesinde emeği geçen İşletme Müdürlerimiz ve personeline özverili çalışmalarından dolayı, ayrıca Şube Müdürlerimizin de programların uygulanmasına yönelik olarak göstermiş oldukları hassasiyetlerden dolayı teşekkür ediyorum. Bölge Müdürlüğümüzde, Covid-19 salgınına karşı aldığımız tedbirlere aynı şekilde devam edeceğiz. İşletme Pazarlama Şube Müdürlüğümüz, üretimde tüm İşletme Müdürlüklerimizin, 2021 yılı damga-üretim programlarını ara vermeden takip edecek olup, İşletme Şefleri ocak ayı sonunda damga programlarını bitirecektir. Üretimde bir yol haritası çizeceğiz. 6919 denetimlerimizi aynı şekilde Planlama Şubemiz üzerinde takip edeceğiz.” dedi.

Polat: “Silvikültür çalışmalarını zamanında yapacağız. Ormanlarımıza yapılan teknik müdahalelerde hiçbir hatanın olmaması gerekiyor. Doğal gençleştirme bölmeleri hızlı bir şekilde tespit edilecektir. Suni tensil ve vejetatif gençleştirme sahalarına biz karar vereceğiz. İlk aralama, sıklık bakım, kültür bakımı ve gençlik bakım silvikültür programları tekniğine uygun zamanında yapılacaktır.

ODÜH Şube Müdürlüğümüz, piknik ve mesire izinlerinde, vaziyet planları, gelişim planlarını kira bedellerini ve boşta kalan mesire yerlerini yakından takip edecektir. Özellikle orman köylüsü için büyük bir ekonomik gelir kaynağı olan defne üretiminde, bu işe yatkın, işi bilen orman köylüsüne destek olmaya devam edecektir.

İzin irtifak Şubemiz özellikle 16.madde izin sahalarında, mevzuata göre yapılması gereken ölçüm ve denetimleri zamanında yapacak, böylelikle izin sahalarında aşım olup olmadığını tespit edecektir. İzin bedelleri, Kadastro Mülkiyet Şeflerince takip edilecektir.  Tebligatlar İşletme Müdürünün imzası ile süresinde yapılacak ve hesaplanan izin bedeli hakkında Şubesiyle mutabakat sağlanacaktır. İzin sahibi firmanın veya şirketin idaremizi borcu varsa kesinlikle temdit raporları yapılmayacaktır.

OZM şubesince 2010-2020 yılı hava fotoğraflarını üst üste çakıştırıp, ormanlarımızda açma-işgal suçlarının tespitine hız verecektir. Korumada hassas olan bölgelerimizde, koruma kontrollerinde asla taviz vermeyeceğiz. İşletme Müdürü, İşletme Müdür Yardımcısı, İşletme Şefi ve Orman muhafaza memuru bölgesinde oturacaktır. Orköy Şube Müdürlüğümüz, 2021 yılında da ekonomik ve sosyal nitelikli kredilerini, köyün ihtiyacına göre belirleyecektir.

Üst yöneticilerin alt birimlerde görev yapan personeli eğitmek, denetlemek ve kontrol etmek gibi asli görevleri vardır. Teknik ve idari açıdan, protokol kuralları konusunda görülen bir eksiklik varsa, gerekli eğitimleri zamanında vermeliyiz. Toplantıda aldığımız kararlar, genel talimatlarımızın takip edilerek zamanında yerinde getirilmeli, usulün esastan önce geldiği unutulmamalıdır. 2021 yılında da programlarınızın gerçekleşmesinde üstün gayretler göstereceğimiz inancıyla toplantımızın hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Toplantı; İşletme Müdürlerinin 2020 yılı program gerçekleşmeleri ve 2021 yılı program hedefleri ile ilgili sunumları ile devam etti.


Paylaş: 

Diğer Haberler