ŞAHİNBEYE ÖDÜL

Gaziantep Şahinbey Belediyesi,Kentsel Tasarım ve İslam Bahçesi Peyzaj Düzenlemesi Projesi’ndeki çalışmalarından dolayı ikinci kez ‘Süreklilik Ödülü’ne layık görüldü.

ŞAHİNBEYE ÖDÜL

Gaziantep Şahinbey Belediyesi, Tarihi Kentler Birliği Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme yarışmasında Şıh Camii Meydanı Kentsel Tasarım ve İslam Bahçesi Peyzaj Düzenlemesi Projesi’ndeki çalışmalarından dolayı ikinci kez ‘Süreklilik Ödülü’ne layık görüldü.

Bu yıl 15.’si düzenlenen Tarihi Kentler Birliği tarafından desteklenen Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje Ödülleri, 16-19 Kasım tarihleri arasında Antalya Expo Centerda düzenlenen Yapex Yapı ve Restorasyon Fuarında sahiplerini buldu. 47 belediyenin 83 projeyle katıldığı yarışmada Şahinbey Belediyesi bir kez daha süreklilik kategorisinde ödüle layık görüldü.

Ödüllü Belediye

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu daha önce Tarihi Kentler Birliği (TKB) 2012 Kültürel Mirası Koruma Projesi ve Uygulamaları Özendirme Yarışmasında Sokak Sağlıklaştırma Projesi ile Tarihi Kentler Birliği’nin en büyük ödülü olan Prof. Dr. Metin Sözen Koruma Büyük Ödülü’nü almıştı. Başkan Mehmet Tahmazoğlu, ayrıca Tarihi Kentler Birliği Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme yarışmasında daha önce aldığı ‘Süreklilik Ödülü’ne tekrar layık görüldü.

Ödülü Çekül Vakfı Başkanı Verdi

Şahinbey Belediyesi devam ettirdiği Şıh Camii Meydanı Kentsel Tasarım ve İslam Bahçesi Peyzaj Düzenlemesi Projesi, Tarihi Kentler Birliği Tarihi ve Kültürel Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışmasında Proje, Uygulama ve Süreklilik dalında ödüle layık görüldü. Başkan Mehmet Tahmazoğlu ödülünü Antalyada 24üncüsü düzenlenen YAPEX Restorasyon Fuarında ÇEKÜL Vakfı Başkanı Metin Sözen’in elinden aldı.

"Tarihi Dokuya Özen Gösteriyoruz"

 

Şahinbey Tarihi Kentler Birliği Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme yarışmasında Şıh Camii Meydanı Kentsel Tasarım ve İslam Bahçesi ve Peyzaj Düzenlemesi Projesi’ndeki çalışmalarından dolayı Süreklilik Ödülünü alan Şahinbey Belediyesi Başkanı Mehmet Tahmazoğlu tarihi dokuya büyük önem verdiklerini belirterek, "Şahinbey Belediyesi olarak şehirleşmeye ve kentsel dönüşüme özen gösterdiğimiz kadar, tarihi yapılarımıza da özen gösteriyoruz. İlçemizde yer alan tarihi hanları, konakları ve bu tarihi yapıların bulunduğu sokakları restorasyondan geçirerek vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Tarihi dokuyu gün yüzüne çıkararak, buraları kültür merkezi, müze ve kütüphane yaptık. Bu sayede vatandaşların bu tarihi dokuyu hissetmesini sağladık. Şıh Camii Meydan çalışmamız Gaziantep’in en önemli projelerinden birsi olacak, Gaziantep’in sembolü haline gelecek meydan çalışmamız hızla devam ediyor. Şahinbey Belediyemiz içerisinde bulunan İslam Bahçesi ise mimarisi ve görüntüsü ile vatandaşlarımızın yoğun ilgisini görüyor. Bu yılda yine süreklilik ödülüne layık görüldük. Bizleri bu ödüle layık gören herkese teşekkür ediyorum" diye konuştu.


Paylaş: 

Diğer Haberler