REFERANS FİYAT ŞİMDİDEN FAYDALI OLMAYA BAŞLADI

REFERANS FİYAT ŞİMDİDEN  FAYDALI OLMAYA BAŞLADI

 

Solo Plant Genel Müdürü Turhan Tuğtekin, ‘Referans Fiyatın şimdiden üreticiye olumlu yansımaları olmaya başladığını söyleyerek, SÜSBİRin konuyla ilgili rahatsızlığını yersiz bulduğunu "İthalatçıların şikayeti üzerine SÜSBİRin uygulamanın kaldırılması yönünde girişimi var. SÜSBİRin Referans Fiyatı desteklemesi lazım; çünkü SÜSBİR, süs bitkileri üreticileri birliği" olduğunu söyledi.

 

 

 

Referans Fiyat Uygulamasının çok olumlu yansımaları olduğunu belirten Solo Plant Genel Müdürü Turhan Tuğtekin, "Referans fiyat uygulaması çok olumlu ve yerinde bir uygulama. Üreticimiz yaşamalı ki, sektörümüz gelişsin, büyüsün. Aynı zamanda ithalatta yeşil bitkilere uygulanan kota uygulamasının fidelere uygulanmasını da istiyoruz" dedi.

Çiçek ve bitki üretiminde 30 yılı aşkın bir geçmişe sahip olan Solo Plant, sürekli yenilediği yatırımlarla üretim hacmini ve teknolojisini dünya standartlarında tutuyor. Solo Plant 20 bin metrekare cam seralarda gerçekleştirdiği orkide ve anthurium üretimi konusunda ülkenin lideri konumunda.

 

Haksız rekabet

Solo Plant Genel Müdürü Turhan Tuğtekin, Referans Fiyat Uygulamasını değerlendirdi. Referans fiyatın tamamen üreticiyi korumak amacıyla uygulandığının altını çizen Tuğtekin, geçen yıl Sevgililer Gününde gül üreticilerinin çok büyük bir haksız rekabete uğradıklarını, bunun da daha sonra şikayet konusu haline geldiğini anlattı. Tuğtekin, "Referans fiyata ihtiyaç geçen yıl Sevgililer Gününde ortaya çıktı. Çünkü kesme çiçek üreticileri, özellikle gül üreticileri haksız rekabete uğradı. Üreticiler de yurt dışından çok düşük fiyatlarla kesme çiçek ithal edildiği ve bunun da iç piyasadaki dengeleri bozduğu gerekçesiyle Ekonomi ve Gümrük Bakanlıklarına şikayette bulundular. Bu tamamen bir ihtiyaçtan ortaya çıktı" dedi.

 

Üretici için hayırlı

Şu anda uygulanan referans fiyatların reel fiyatların biraz altında dahi olduğunu kaydeden Tuğtekin, uygulamanın çok hayırlı olduğunu belirtti. Tuğtekin, "Şu anda her ay bazı kalemler üzerine ilave edilerek Hollandadaki satın alma fiyatların yıllık ortalaması alınıyor. Hollandadan alınan fiyatlar da yıl ortalamasının fiyatları, aslında gerçek fiyatlar değil. Şu anda uygulanan gerçek fiyatların biraz daha altında. Ama bu şekilde başlamış da olsa üreticiler için çok hayırlı oldu. Olması gereken buydu; bir ürün ithal edilecekse herkes bunu hakkıyla ithal etmeli."

 

SÜSBİRin rahatsızlığı yersiz

Bu çalışmanın bir yıllık bir inceleme sonucunda oraya çıktığının altını çizsen Tuğtekin, "SÜSBİRin konuyla ilgili bir rahatsızlığı olduğunu duyuyoruz ama bu yersiz bir kaygı. Sanıyorum ki, bu birkaç ithalatçının rahatsızlığı. Çünkü ithalatçılar da SÜSBİRe üye olmak zorunda. İthalatçıların şikayetleri üzerine de SÜSBİRin Ekonomi Bakanlığı nezdinde uygulamanın kaldırılması yönünde girişimleri oldu. Bu çok yanlış bir düşünce. SÜSBİRin böylesi bir referans fiyat uygulamasının desteklemesi lazım; çünkü SÜSBİR, süs bitkileri üreticileri alt birliği" dedi.

 

SÜSBİR üreticiyi korumalı

Tuğtekin, sözlerine şöyle devam etti: "SÜSBİR, referans fiyat uygulamasından vazgeçilmesini istiyor. SÜSBİR, İthalatçıları korumak istiyor yada fiyatların aşağıya çekilmesini istiyor. Bu fiyatlar şu anda Hollandadaki ortalama fiyatlar; bunların altına çekilmesi mümkün değil. O yüzden bana göre: SÜSBİRin bu düşüncesi doğru değil, üreticinin korunması gerekiyor."

 

Üreticinin lehine

Eylül ayından bu yana Referans Fiyat Uygulamasının uygulandığını hatırlatan Tuğtekin, şimdiden bu uygulamanın büyük faydasını görmeye başladıklarını kaydetti. Tuğtekin, "Referans Fiyat etkisini göstermeye başladı. Şu anda ithal gelen bitki fiyatları otomatik olarak yükseldi. Bu da buradaki üreticinin lehine olan bir durum. Biz bu uygulamaya daha birçok kalem eklenmesini istiyoruz. Şu anda buna kimsenin karşı çıkmaması gerekiyor. İthalatçıların da ithalatlarını düzgün bir şekilde yapıp haksız rekabete yol açmamaları gerekiyor" dedi.

 

 

 

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler