PLANT DERGİSİ ÜRETİCİLERİ BULUŞTURDU

PLANT Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Dergisi, Sakarya’da faaliyet gösteren süs bitkileri üreticilerini bir araya getirdi. Orman Park’ta gerçekleşen toplantıda Sakarya’da süs bitkiciliğinin nasıl daha ileri bir noktaya taşınabileceği tartışıldı.

PLANT DERGİSİ ÜRETİCİLERİ BULUŞTURDU

Sektörün lider yayın kuruluşu olan PLANT Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Dergisinin önceki akşam Orman Parkta organize ettiği geceye Sakaryada süs bitkiciliği alanında faaliyet gösteren kurumsal 50ye yakın firma yetkilisi katıldı. Toplantıda Sakaryadaki üreticilerin sorunları ve bu sorunlara çözüm yolları konuşuldu. Sakaryada süs bitkiciliği üreticiliğinin nasıl daha ileri bir seviyeye taşınabileceği tartışıldı. Toplantıya SAKARYABİR (Sakarya İli Süs Bitkileri Yetiştiricileri Birliği), Sapanca İlçe Merkezi ve Kırkpınar Beldesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile Arifiye İlçe Tarımsal Kalkınma Kooperatifi destek verdi. Gecede ayrıca Sakarya Ziraat Odası Başkanı Hamdi Şenoğlu, Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanı Yusuf Çelebi, SATSO Genel Sekreteri Yiğit Ateş, Mısır Araştırma İstasyonu Müdürü Yavuz Ağı ve üretici birlik başkanları da hazır bulundu.

 

SAKARYA BİRLİK OLMALI

Gecenin açılış konuşmasını yapan Plant Dergisi İmtiyaz Sahibi Remzi Adıyaman, Sakaryanın süs bitkiciliği sektöründe Türkiyede önemli bir noktada olduğunu vurguladı. Plant Dergisinin süs bitkiciliği sektöründe ulusal ve uluslararası bir boyuta sahip olduğunu, derginin yayın merkezinin de Sakaryada bulunduğundan bahseden Adıyaman, "Biz Sakaryada olmaktan gurur duyuyoruz. Ofisimiz burada, çalışanlarımız burada. Türkiyedeki bütün sektöre hizmet ediyoruz ama Sakaryada olmak bize ayrı bir sevinç veriyor" diye konuştu. Sakaryada önemli oranda üretim yapıldığından bahseden Adıyaman, Sakaryada üreticilerin ortak bir hedef çerçevesine birlikte hareket etmeleri gerektiğini belirtti. Adıyaman, üreticilerin birlikte olması halinde Sakaryada üreticilerin Türkiye çapında daha güçlü bir duruma geleceklerini söyledi.

 

ÖNEMLİ BİR SEKTÖR

 

Gecede kısa bir konuşma yapan Sakarya Ziraat Odası Başkanı Hamdi Şenoğlu da birçok devlet kurumu tarafından sektör olarak kabul edilmeyen süs bitkiciliğinin Sakarya için çok önemli bir sektör olduğunu ifade etti. Süs bitkiciliği üreticiliğinin devlet tarafından desteklenmesi gerektiğini ifade eden Şenoğlu, "Bu sektör son yıllarda çok büyük bir ivme kazandı. Bu sektör ilk ortaya çıktığı zaman ben sadece Erol Kayayı tanıyordum. Şimdi küçük bir ordu oldunuz. Önemli bir potansiyele sahip bir sektör ve birlik olunduğu zaman çok daha ileri gedecek, Sakarya için de büyük katkı sağlayacak bir üretim alanı" diye konuştu. 


Paylaş: 

Diğer Haberler