PEYZAJ MİMARLARI İSTİHDAM İSTİYOR

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Kocaeli Temsilciliği, 13 Mayıs Ulusal Peyzaj Mimarlığı Günü nedeniyle basın açıklaması yaptı.

PEYZAJ MİMARLARI İSTİHDAM İSTİYOR

 

Peyzaj Mimarları Odası İl Temsilcisi Aysun Çelik, yaptığı konuşmada meslek mensupları olarak ülkemizdeki kamu kuruluşlarında ve yerey yönetimlerde kendilerine istihdam olanağı sağlanmasını istediklerini söylediTMMOB Kütüphanesi eğitim salonunda düzenlenen basın açıklamasına İl Temsilcisi Aysun Çelik’in yanı sıra yönetim kurulu üyesi Ayşegül Hacıalioğlu ve üye Derya Gelen de katıldı.

Peyzaj Mimarlığı Zorunlu Olsun

Peyzaj Mimarları’nın istihdam konusunda yaşadığı sıkıntılara da değinen Aysun Çelik, “Peyzaj Mimarlığı her ne kadar dünyada oturmuş bir meslek olsa da ülkemizde yerli yerinde değil. Dış çevre düzenlemesi anlamına gelen, planlamaya ekolojik bakış açısıyla yaklaşan bir meslek olan Peyzaj Mimarlığı; sanatsal, mimarlık, planlama, üretim ve tasarım gibi bir çok bileşenden oluşmaktadır. Temsilcilik olarak 100 kadar üyemiz bulunuyor. Hayat kalitesini etkileyen bu önemli meslek dalının kamuda kadrosunun bulunmaması önemli bir sıkıntı. Peyzaj mimarlarının her kamu kuruluşunda yer alması gerekiyor. Bu konuda belediyelere de büyük iş düşüyor. Belediyelerin park ve bahçe düzenlemelerinde Ziraat Mühendisleri ve Teknikerler yerine Peyzaj Mimarları ile çalışması gerekiyor. Bu konu kamuda ve yerel yönetimlerde zorunlu hale getirilmeli” şeklinde konuştu. 

 

Kaynak: www.ozgurkocaeli.com.tr


Paylaş: 

Diğer Haberler