Özel Günlerde Üretici de Düşünülmeli

Emrah İnce Sevgililer Günü için yaptığı açıklamada bu özel günde çiçek üreticilerini düşünerek onların açısından da bakılması gerektiğini vurguladı.

Özel Günlerde Üretici de Düşünülmeli

Emrah İnce Sevgililer Günü için yaptığı açıklamada bu özel günde çiçek üreticilerini düşünerek onların açısından da bakılması gerektiğini vurguladı. 14 Şubat dolasıyla yoğun günler geçiren çiçek üreticilerini ziyaret eden İnce süs bitkilerinin daha iyi bir noktada olması gerektiğini vurguladı.

 

Hak Ettiği Yerde Değil

İnce Sevgililer Günü’nde yaptığı açıklamada; Türkiye’nin süs bitkileri konusunda iyiye gittiğini ama hak ettiği yerde olmadığını belirtti. Özel günlerde sektörde yaşanan yoğunluğa dikkat çeken İnce sözlerine; “Sevgililer Günü, Anneler Günü, Kadınlar Günü ile Öğretmenler Günü gibi toplam yıllık satışların P-60 nispetinde yapıldığı özel günler dışında da hem sevdiklerimizi hem de çiçek üreticilerimizi ve emektarlarımızı hatırlayabilmeliyiz.” Şeklinde devam etti.

Mutluluğu Hollanda Yaşıyor

Orkide üretimine değinen İnce; “Özellikle tüketici gözünde değer açısından en üst sırada yer alan orkide anlam olarak da sevgi, aşk ve mutluluğu temsil eder. Türkiye için ise 30 milyon Euro değerinde bir servetimizin ithalat yoluyla Hollanda’ya transferi manasında tezahür eder ve bu transfer ile aslında orkidenin anlamı olan “Mutluluk ve Aşkı” Hollandalı üreticilere yaşatır.”

Doku Kültürü ile Üretim

Yalova’da yapılan orkide üretimine dikkat çeken İnce, “Yalova’da adeta işinin delisi olan Solo Plant‘in kurucusu Turan Tuğtekin’i tanıdığımda , kurmuş olduğu 40 bin metrekarelik modern sera ve tesiste 1.5 Milyon adet orkideyi üreterek ithalatı yüzde 25 seviyesinde ikame ettiğini ve orkidenin ülkemizde de büyük ölçekte başarılı şekilde üretebildiğini gördüm ve gurur duydum. Üretim tekniği olarak ‘meristem’ (Doku Kültürü) metodunu tercih ederek bitkicik seviyesinden sevdiklerimizin evine ulaşana kadarki yetiştiricilik sürecinin tüm fazlarını başarı ile yöneten ve ülkemizi ithalata bağımlı olmaktan bir nebzede olsa kurtaran Solo Plant firması ve Tuğtekin ailesini kutluyorum.”


Paylaş: 

Diğer Haberler