Otlukbeli'de Süs Bitkiciliği Eğitimi

Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında "Kınalı Ellerin Lale ile Serüveni" projesi süs bitkiciliği yetiştiriciliği ile hem istihdama hem de tarımsal amaçlı faaliyetlere bir yenisi daha eklendi.

Otlukbeli'de Süs Bitkiciliği Eğitimi

Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında  "Kınalı Ellerin Lale ile Serüveni" projesi süs bitkiciliği yetiştiriciliği ile hem istihdama hem de tarımsal amaçlı faaliyetlere bir yenisi daha eklendi.

Kursiyerlere Teorik ve Uygulamalı Eğitim

Otlukbeli İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanarak Sosyal Destek Programına (SODES) sunulan ve kabul gören "Kınalı Ellerin Lale ile Serüveni" adlı proje kapsamında 20 kursiyere teorik ve uygulamalı eğitimler verildi.

Yeni Bir Üretim Sahası

Projenin amacının Otlukbeli ilçesinde ki mevcut tarımsal ürün deseninin geliştirilerek tarımsal amaçlı faaliyetlere bir yenisini eklemek ve ilçede yaşayanlara yeni bir üretim sahası oluşturmak olduğu belirtildi. Proje kapsamında 2 dekarlık alanda lale, ters lale, safran ve zambak üretimi gerçekleştirildi.

Kaymakam Güngör’de Destekliyor

Otlukbeli İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Otlukbeli Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü Ve Erzincan Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü işbirliği ile düzenlenen ve SODES tarafından finanse edilen projeye Otlukbeli Kaymakamı Eyyüp Güngör’ün de destek sağladığı ifade edildi.

Son Derece Verimli

Eğitim programına katılan Otlukbeli Kaymakamı Eyyüp Güngör, kırsal bölgede yaşayan insanların aile bütçelerine katkı sağlanması ve üretim deseninin genişletilmesi amacıyla düzenlenen eğitimlerin son derece verimli geçtiğini vurguladı. 

Süs Bitkileri Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması

 Eğitim programına katılan Otlukbeli Belediye Başkanı Vahdet Ercan da eğitim programına katılan kursiyerlerin bu işe devam ederek ilçede lale, ters lale ve zambak gibi süs bitkileri yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması gerektiğine dikkat çekti.

Otlukbeli İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün yaptığı açıklamaya göre ilçede lale, ters lale, safran ve zambak üretiminin yaygınlaştırılması için çalışmalar devam edecek.

İlçedeki proje çalışmalarının İlçe Müdür Vekili Onur Koç, Erzincan Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsünden Ziraat Mühendisi Meral Aslay, Otlukbeli İlçe Tarım Ve Orman Müdürlüğünden Ziraat Mühendisi Neslihan Çelik Erkurşun tarafından yürütüldüğü belirtildi.


Paylaş: 

Diğer Haberler