OSAKADAN SONRA EN YÜKSEK KATILIM EXPO 2016 ANTALYAYA

EXPO 2016 Antalya’nın açılışı için geri sayım başlarken, katılım sözleşmesi imzalayan ülke sayısı 51’e ulaştı.

OSAKADAN SONRA EN YÜKSEK KATILIM EXPO 2016 ANTALYAYA

Bu sayı ile EXPO 2016 Antalya, Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) verilerine göre Asyada 1990 yılında Osakada düzenlenen botanik EXPO dışında en yüksek katılımlı A-1 kategorisindeki EXPO olacak. 
"Çiçek ve çocuk temasıyla kapılarını 22 Nisan akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın katılımıyla açmaya hazırlanan EXPO 2016 Antalyaya katılmak üzere sözleşme imzalayan ülke sayısı her gün artıyor. Bugün itibariyle katılım sözleşmesi imzalayan ülkeler şunlar:Sudan, Güney Kore, Pakistan, Gürcistan, Türkmenistan, Kenya, Yemen, Nepal, Moritanya, Sierra Leone, Tanzanya, Çin, Japonya, Gine, Senegal, Nijer, Filistin, Bangladeş, Kosova, Katar, Madagaskar, Hollanda, Burundi, Eritre, Komorlar Birliği, Zimbabve, Azerbaycan, Moldova, Benin, İngiltere, Gana, Macaristan, İtalya, Somali, Sri Lanka, Tayland, Hindistan, Myanmar, Kazakistan, Meksika,  Uganda, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, Etiyopya, Bosna Hersek, Ukrayna, Güney Afrika Cumhuriyeti, Kamerun, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Almanya, Sırbistan, Bulgaristan.EXPO 2016 Antalyanın resmi olmayan katılımcıları ise Hong Kong, Çin Taipei ve Rus Kültür Derneği. EXPO 2016 Antalyaya ülke katılımları konusunda ilginin büyük olduğuna dikkati çeken EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Kazım Aydın, ‘Ülke katılımlarının bu kadar yüksek olması çok sevindirici dedi.Ülkelerin katılımının, EXPO 2016 Antalyayı zenginleştireceğine işaret eden Aydın, katılımcı ülkelerin ise EXPO 2016 Antalyadaki bahçeleri ile çeşitli ülkelerden milyonlarca insana ulaşma fırsatı elde ederek kalıcı bir tanıtım yatırımı yapmış olacaklarını bildirdi. 

EN YÜKSEK KATILIM 1990 YILINDA OSAKADA

Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) verilerine göre, A-1 kategorisindeki botanik EXPOlar içinde en yüksek katılımın olduğu şehir Osaka oldu. Osakada 1990 yılında düzenlenen EXPOya, 78 ülke katıldı. Osakadan sonra EXPO 2016 Antalya katılımcı ülke sayısı bakımından en yüksek rakamın gerçekleştiği ülke oldu. EXPO 2016 Antalyaya katılmak üzere sözleşme imzalayan ülke sayısı 51e ulaştı.


Paylaş: 

Diğer Haberler