ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN DEV PROJE

Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü Kahramanmaraş İli meydana gelebilecek Sel felaketleri ve erozyonu önlemek için büyük bir proje başlattı.

ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN DEV PROJE

Kahramanmaraş Yeşil kuşak erozyon kontrolü  Keklik deresi uygulama projesi kapsamın da 8.850 dekar alanda toprak işleme çalışmaları bitirilip,  saha fidan dikimine hazır hale getirildi. Sahaya 260.000 badem, 4.000 ceviz, 50.000 kuş burnu, 13.000 mahlep ve 661.000 sedir fidanı olmak üzere toplamda 1 milyon fidan dikilerek saha yeşillendirecek, sel ve erozyon oluşması önlenmiş olacak. 

 Kahramanmaraş Yeşil kuşak erozyon kontrolü  Keklik deresi uygulama projesi tanıtım programı düzenlendi. Programda proje hakkında açıklama yapan Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürü Alpaslan ALTINDAŞ; "Keklik deresinde Sel ve Erozyon kontrolü  çalışmaları yapılması çok önemli;  çünkü ilimizde yağışlar bazen çok fazla oluyor buda sele sebep veriyor,  hatta daha önceki senelerde meydana gelen sel sebebiyle  mal ve can kayıpları meydana gelmiş, bu yüzden daha önce Akdere mevkiinde sel ve  erozyon kontrolü çalışması yapılmış, şimdi de Keklik deresinde  Bölge Müdürlüğümüz olarak aynı çalışmaları yaparak sel ve erozyona karşı önlem almaya çalışıyoruz. "

Keklik deresi yeşil kuşak erozyon kontrolü projesi kapsamında 8.850 dekar alanda toprak işlemesi, kafes tel çit, taş duvar ve setler yapıldı.  Saha fidan dikimine hazır hale geldi.  Fidan dikim zamanında ise 1 milyon fidanı toprakla buluşturarak proje bitirilmiş olacak. Ayrıca sahada 10 kilometre yol yapılarak orman köylüsünün daha rahat bir ulaşım sağlamasın amaçlandı. Bu projenin yapımında orman köylüsünü istihdam ederek de ekonomilerine katkı sağlandı.

Proje ile sahaya dikilecek fidanlarda öncelikli olarak Genel Müdürlüğümüzün Gelir Getirici Tür Ağaçlandırması Projesi kapsamında 260.000 badem, 4.000 ceviz 50.000 kuş burnu ve 13.000 mahlep fidanı dikerek civar köylerde yaşayan vatandaşlarımıza ek bir gelir kapısı oluşturmayı amaçlıyoruz.  " dedi . Bölge Müdürü ALTINDAŞ"  Projede emeği geçen tüm çalışan arkadaşlar teşekkür etiğini dile getirdi.

Kahramanmaraş Yeşil kuşak erozyon kontrolü Keklik deresi uygulama projesi tanıtım programına Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Züver ÇETİNKAYA , Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürü Alpaslan ALTINDAŞ, Kahramanmaraş Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Aslan DEVEBOYNU, Basın Mensupları ve Orman Bölge Müdürlüğü personeli katıldı.

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler