Orkide İhracatında Önemli Adım

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından kurulan SATSO A.Ş Doku Kültürü Laboratuvarında üretilen orkide ve süs bitkileri en büyük orkide laboratuvarlarından Alman orkide üretim firması olan Fritz Hark Orchideen GmbH & Co. firması ile üretim ve iş birliğ

Orkide İhracatında Önemli Adım

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından kurulan SATSO A.Ş Doku Kültürü Laboratuvarında üretilen orkide ve süs bitkileri en büyük orkide laboratuvarlarından Alman orkide üretim firması olan Fritz Hark Orchideen GmbH & Co. firması ile üretim ve iş birliği anlaşması imzaladı.

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirilen protokol imza törenine; SATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve SATSO A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Cem Gün, Yönetim Kurulu Üyeleri; Doğan Çatalbaş, Fatih GÜREŞ, Kamil Uzak, Onur Kansu, Fritz Hark Orchideen GmbH & Co. Şirket Müdürü Oliver Borrmann katıldı.

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Araştırma Eğitim ve Organizasyon A.Ş. tarafından işletilerek faaliyetleri yürütülen Sakarya Tarımsal Ürünler Mükemmeliyet Merkezi diğer adıyla Doku Kültürü Laboratuvarı ürettiği tarımsal ürünler ve süs bitkileri ile dünya pazarına girmeyi amaçlıyor. Bu doğrultuda Alman orkide üretim firması olan Fritz Hark Orchideen GmbH & Co. ile imzalanan protokol, uluslar arası nitelikte önemli bir adımdır. Ayrıca bu anlaşma ile birlikte orkide harici süs bitkilerinde de birlikte hareket edilerek dünya pazarında yer alınması hedeflendiği açıklandı.

İthalatı Azaltmak Hedefleniyor

Söz konusu uluslararası protokol ile ilgili bilgi veren SATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve SATSO A.Ş. Başkanı Cem Gün “Bu anlaşma ile Türkiye’de büyük açığı olan ve her yıl milyonlarca euro ödediğimiz orkide ithalatının önemli bir kısmının yerli üretim ile karşılanması ve ihracat ortamının tesis edilmesi hedeflenmektedir. Sakarya’nın süs bitkileri sektöründe küresel bir oyuncu olacağına inanıyoruz” dedi.

Tarımsal Üretim Olmadan Sanayi Üretimi Olmaz

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ yaptığı değerlendirmede şunları dile getirdi: “Sakarya’mızın tarımsal açıdan da tükettiğinden fazlasını üreten bir kent olarak gelişmesine destek olmak amacıyla çalışmalarımız hızla devam ediyor. Her zaman dediğimiz gibi tarımsal üretim olmadan, sanayi üretimi olmaz. Tarımsal üretim, bitkisel üretim, süs bitkiciliği sektörleri sessiz fabrikalardır. Biz de bu doğrultuda 2021 yılı sonunda tamamlanarak SATSO A. Ş. tarafından işletmeye başladığımız Hendek OSB de faaliyete geçen Doku Kültürü Laboratuvarını kurduk. Laboratuvarımız, tek çatı altında yıllık 30.000.000 kapasite ile Türkiye’nin en büyük doku kültürü laboratuvarıdır. Doku kültürü tarımda önemli bir noktayı kapsıyor ve ülkemizi bu konuda ileri taşıyacak bir uygulamadır. Sadece süs bitkiciliğini değil, ihtiyaç duyulan ve nesli tükenen tarımsal ürünlerin sağlıklı bir şekilde çoğaltılmasını da sağlayabildiğimiz bir sistem. Söz konusu protokolün hayırlı olmasını diliyorum. Bu iş birliği çalışması ile Türkiye’de süs bitkiciliğinde ve tarım üretiminde, gıda bitkilerinde önemli bir payı olan Sakarya’nın, küresel ölçekte de tanınırlığı daha da artacaktır.” dedi.


Paylaş: 

Diğer Haberler