“OKULLAR HAYAT OLSUN PROJESİ” ÇERÇEVESİNDE 5 YILDA 44 BİN 134 OKUL BAHÇESİ AĞAÇLANDIRILDI

AYNI DÖNEMDE 7,5 MİLYON FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU.

“OKULLAR HAYAT OLSUN PROJESİ” ÇERÇEVESİNDE 5 YILDA 44 BİN 134 OKUL BAHÇESİ AĞAÇLANDIRILDI

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığı arasında imzalanan protokol ile hayata geçirilen “Okullar Hayat Olsun Projesi” çerçevesinde 5 yıllık süre içinde 44 bin 134 okul bahçesi ağaçlandırıldı. Aynı süre içerisinde bu okullarda 7,5 milyon fidan toprakla buluşturuldu.

13 Aralık 2011 de imzalanan protokol ile Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bütün okulların bahçelerinin Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na bağlı Orman Genel Müdürlüğü’nce (OGM) çocuklarla birlikte ağaçlandırılması ve eğitim-öğretim saatlerinin dışında da okul bahçelerinden mahalle insanlarının yararlanabileceği şekilde düzenlenmesi hedeflendi.

Milli Eğitim Bakanlığı ile bu güne kadar yapılan ortak çalışmalar neticesinde 44 bin 134 adet okul bahçesi ağaçlandırıldığının altını çizen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Çocuklarımızın da iştiraklarıyla bu okullarda yaklaşık 7.5 milyon adet fidanı toprakla buluşturduk” dedi.

İki Bakanlık Ortak Projelerde Çalışmalarını Sürdürecek

Bakanlık olarak gençlerde ve çocuklarda çevresel duyarlılığın artırılmasına özel önem verdiklerini vurgulayan Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Okullar Hayat Olsun Projesi çerçevesinde okul bahçesi ağaçlandırmalarımız devam edecek. Milli Eğitim Bakanlığı ile ihtiyaç duyulan yerlerde okul bahçelerinin öğrencilerle beraber ağaçlandırılması ve okul ormanları oluşturulması gayesiyle 25 Eylül 2013 tarihinde farklı bir protokol daha imzaladık. Bu protokol çerçevesinde de iki bakanlık ortak projelerde çalışmalarını sürdürecek” diye konuştu.

Nefes Alınabilecek Alanlar Oluşturuluyor

Gençlerimizde ve çocuklarımızda çevre şuuru oluşturmak anlamında bu tip uygulamaların çok önemli olduğunu söyleyen Prof. Dr. Eroğlu “Bu çalışma ile çocuklarımızın ve mahalledeki diğer insanların yeşile olan ihtiyaçlarını karşılamayı hedefliyoruz. Bizler çocuklarımızın betonlar arasında öğrenim görmesini istemiyoruz. Biraz olsun nefes alabilecekleri alanlar oluşturmaya çalışıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Ağacı ve Tabiatı Seven Bir Nesil Yetişiyor

 

Okullarda Orman Genel Müdürlüğü ekiplerinin fidan dikimi konusunda eğitim verdiğini de belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Çocuklarla birlikte yapılan fidan dikimi faaliyeti neticesinde, çocuklarımız diktikleri fidanlarla birlikte büyürken, ağacı ve tabiatı seven bir nesil yetişiyor” diyerek sözlerini tamamladı.


Paylaş: 

Diğer Haberler