Oklu Peyzaj Yaşanabilir Mekanlar Yaratıyor

Oklu Peyzaj, 20 yıla yakın süredir Denizli’de peyzaj uygulama ve bahçe market hizmeti veriyor. Bağbaşı’nda küçük bir işletme olarak başlayan serüveni İşletme Sorumlusu Ömer Faruk Oklu ile konuştuk.

Oklu Peyzaj Yaşanabilir Mekanlar Yaratıyor

İşletme olarak yapılan faaliyetlere değinen Ömer Faruk Oklu, "2003 yılında Denizli Bağbaşı'nda ufak çaplı başlayan işletmemiz şu anda Merkezefendi mevkiinde 6 bin metrekare alanda faaliyetine devam etmektedir. Kurulduğu yıllarda peyzaj anlayışı az iken bu eksikliği gidermek amacıyla kurulan Oklu Peyzaj şu anda Denizli'de sektöründe önemli bir yere sahiptir. Yıllar içinde ürün çeşitliliğimizi genişleterek hizmet vermeye devam ediyoruz. İşletmemizde peyzajla ilgili; proje, tasarım, ürün tedariki, peyzaj uygulamalarını hayata geçiriyoruz. Bünyemizde üç peyzaj mimarı, iki ziraat mühendisi ve bir tekniker arkadaşımızla en iyi hizmeti vermek gayretindeyiz" dedi.

 

 

oklu peyzaj

 

 

"Doğayı insanların bahçeleriyle bütünleştiriyoruz"

Peyzaj çalışmalarının doğru bir ekiple geçekleşmesinin başarı getireceğini belirten Ömer Faruk Oklu, "Uzmanlaşma günümüz şartlarında çok önemli bir noktadır, ekibimizi kurarken farklı uzmanlıkları bir araya getirmemiz gerekiyor. Yaptığımız çalışmaların uzun soluklu olması markamızı ve işimizi daha ileriye taşıyor. Bu sebeple hem bitki hem de diğer materyaller kullanılırken tamamen doğru yerde ve doğru şekilde kullanılmalı. Bu amaç doğrultusunda  hareket ediyor, çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz" dedi.

 

 

oklu peyzaj

 

 

 

"Geniş ürün profiline sahibiz"

Ürün yelpazesinin geniş olmasının müşteri memnuniyetini artırdığını söyleyen Oklu, "2003 yılında küçük bir işletme olarak kurulduk. Yıllar geçtikçe ürün profilimizi giderek genişlettik. Bu durum müşterilerimizin memnuniyetini artırdı. Peyzaj düzenlemesi yapmamızın yanısıra Merkezefendi mevkiinde bulunan 6 bin metrekarelik fidanlığımızda bitkilerin yanında materyalleri de satışa sunuyoruz. Fidanlığımızda sadece dış mekân değil aynı zamanda iç mekân bitkisi, saksı, bahçe aksesuarları,    meyve ağaçları ve doğal taş temini de sağlanmaktadır" dedi.

 

 

oklu peyzaj

 

 

 

"İnsan ihtiyaçları sürekli değişiyor"

Peyzaj sektörünün ülkemizde nispeten geç geliştiğini ifade eden Oklu, "Avrupa'daki işletmelerin bazılarının 150 yıllık geçmişi var. Ülkemizde peyzaj daha yeni sayılabilecek bir konumda fakat hızla yol aldığını söyleyebilirim. Üretim açısından artık büyük ölçüde iç pazardan ihtiyaçlarımızı karşılayabiliyoruz. Tasarım açısından da oldukça başarılı çalışmalara imza atılıyor. Ama tabi kat edilmesi gereken çok mesafe var. İnsan ihtiyaçları sürekli değişiyor bizim işimiz de bu ihtiyaçlara doğru cevaplar verebilmek. Bunu pandemi sürecinde bir kez daha anladık" dedi.

 

 

oklu peyzaj

 

 

 

"Amaç İhtiyaç ve uyum"

Doğal yapıya ne kadar yakın bir tasarım oluşturulursa başarının o denli yüksek olacağını ifade eden Ömer Faruk Oklu, "Önemli olan doğayla uyumlu ihtiyaç ve istekler doğrultusunda hizmet verebilmektir.   Sonuç olarak da uzun soluklu, amacına uygun bir çalışma ortaya çıkacaktır. Ülkemiz şartlarında iklim, toprak yapısı, bitki çeşitliliği bölgeden bölgeye değişiklik gösteriyor. Estetik ve kalıcı bir sonuç elde etmek içim tüm bu etmenleri doğru biçimde değerlendirmek gerekiyor" dedi.   

 

 

oklu peyzaj 


Paylaş: 

Diğer Haberler