ÖĞRENCİLERİN BİTKİ İLLÜSTRASYONLARI SERGİLENDİ

KTÜ Peyzaj Mimarlığı 2. sınıf öğrencilerinin açtığı ‘Bitki İllüstrasyonları’ Sergisi dikkat çekti. Sergide öğrencilerin başarılı çalışmaları sergilenirken, sergi gelecek yıllarda sürekli hale gelecek.

ÖĞRENCİLERİN BİTKİ İLLÜSTRASYONLARI SERGİLENDİ

 

Karadeniz Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı öğrencileri önemli bir sergiye imza attılar. KTÜ Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü 2. sınıf öğrencilerinin hazırladığı ‘Bitki İllüstrasyonları Sergisi fakültenin Peyzaj Mimarlığı girişinde ziyaretçilere açıldı. Bitki İllüstrasyonu Sergisi açılışına KTÜ Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Cengiz Acar, Bitki Tanıma ve Değerlendirme Ders Sorumlusu Yrd. Doç. Dr. Emrah Yalçınalp, Şehir ve Bölge Planlama ile Orman Mühendisliği bölümlerinden öğretim üyeleri, bölüm öğrencileri ve diğer bölümlerden öğrenciler ile davetliler katıldı.

 

BİTKİ TANIMA VE DEĞERLENDİRME

Sergi hakkında bilgi veren KTÜ Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Bitki Tanıma ve Değerlendirme ders sorumlusu Yrd. Doç. Dr. Emrah Yalçınalp, Bitki Tanıma ve Değerlendirme I Dersi kapsamında oluşturduğumuz, hiçbir özel eğitim almamış öğrencilerimizin gözlem yetenekleriyle ortaya koydukları çizimlerden oluşan illüstrasyon sergisi öğrencilerimizin başarılı çalışmalarını paylaşma imkanı sundu, dedi. Bu yıl ilk kez bir sergi fikrini ortaya koyduklarını anlatan Yalçınalp, bu serginin her yıl tekrarlanması için çalışma yürüteceklerini de sözlerine ekledi.

 

GELENEKSEL HALE GELİYOR

Tüm aşamalarında öğrenci katılımının ana iş gücünü oluşturduğu sergide sulu boya, kuru boya, ispirtolu boya ve kara kalem teknikleri kullanıldı. Sergide 21 öğrenciye ait toplam 35 eser sergilendi. Sergi, bölüm binası fuaye alanında uzun bir süre ziyaretçilerin dikkatine sunuldu. 15 gün boyunca açık kalan sergi yoğun bir ziyaretçi akınına uğradı. Peyzaj mimarlığı eğitiminde, erişilebilen kaynaklara göre ulusal ve uluslararası ölçekte bir ilk olma özelliğine sahip olan serginin üniversite tarafından geleneksel hale getirilmesi için çalışmalara başlandı bile. Serginin, bu yıldan itibaren her dönem sonunda yapılması planlanıyor.

 

BİTKİSEL İLLÜSTRASYON

Serginin açılış konuşmasını Bölüm Başkanı Prof. Dr. Cengiz Acar yaptı. Acar, konuşmasında bitkisel materyalin peyzaj mimarlığı meslek disiplini içerisindeki önemini vurguladı. Yalçınalp ise konuşmasında şunları ifade etti: "Dünyada ortaya çıktığı günden beri, gelişen teknolojik olanaklara rağmen önemini hiç kaybetmeyen bitkisel illüstrasyon, özellikle ülkemizde, çok sınırlı bir kesimin daha çok lisans eğitimini tamamladıktan sonra tanıştığı bir alanı ifade ediyor. Bitki Tanıma ve Değerlendirme dersi kapsamında öncelikli amacımız potansiyel yeteneklerle illüstrasyon dünyasını olabildiğince erken tanıştırarak, ülkemizin önemli bir açığını kapatacak geleceğe yönelik bir hamle yapmaktı. Öğrenci arkadaşlarımın yüksek iş disiplini ve katma değer üretme çabaları sonucu ortaya çıkan ürünler ilk aşamadan itibaren yüksek kalite vaat edince, yavaş yavaş bir sergi düşüncesi oluştu. Dönem sonunda nihai ürünler teslim edildiğinde ise bu ürünleri sergilememenin öğrenci arkadaşlara yapılacak bir haksızlık olacağı gayet açıktı. Bunun sonucunda da bugün burada bir dönem boyunca ortaya konulmuş ürünleri bir arada görme mutluluğu yaşıyoruz."

 


2nd grade students of dept. of Landscape Architeture in  Karadeniz Technical University were exhibited their illustrations under the content of ‘Plant Identification and Evaluation course with supervision of lecturer, Asst. Assoc. Dr. Emrah YALÇINALP. 


Paylaş: 

Diğer Haberler