ÖDEMELERDE AKSAMA YOK!

Sektörde kamu kurumlarından ‘tahsilat’ anlayışını kökten değiştiren marka İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ oldu. Muhasebe Müdürü Topkaraoğlu, bütün ödemelerin düzenli olarak en fazla 30 gün içinde tamamladıklarını söyledi

ÖDEMELERDE AKSAMA YOK!

İş kollarında yatırımcıların en çok zorlandıklarını nokta nedir diye sorulsa hiç kuşkusuz birçok işadamının cevabı ‘tahsilat ve ödemeler dengesi olacaktır. Bizim gibi genç ve üretken bir ülkede üretim yapmak, yenilikleri gerçekleştirmek, iş gücünü artırmak ve daha dinamik hale getirmek en basit işlerden birisidir.

 

ALIŞKANLIK DEĞİŞTİ

Yatırımcıları, girişimcileri yeni sektörler, yeni pazarlar, yeni yatırımlar değildir hiçbir zaman korkutan sadece ve sadece tahsilatta ve ödemelerde yaşanan zorluklardır. ‘Piyasada para dönmüyorNULL, ‘Çek vereyimNULL, ‘Ödemeyi önümüzdeki hafta hallediyoruz abii!!! cümlelerini duymaktan bunalan işadamlarımız sırf tahsilatta yaşadıkları sıkıntılardan dolayı birçok sektörden elini ayağını çekiyor veya çekmek zorunda kalıyor.

 

TAHSİLAT ARTIK SORUN DEĞİL

Bizim sektörümüzde son 10 yılda alınan ilerleme hızı, ülkede birçok sektörde görülen sıkıntıların yaşanmasını engelledi. Sorunların başında ‘tahsilat geliyor. Sektörün emekleme yıllarında özellikle belediye gibi kurumlarından ‘tahsilat yapabilmek tabiri-i caizse ‘deveye hendek atlatmak kadar zordu.

 

ÖDEMELERDE SORUN YOK

Sektörün lokomotifi konumundaki İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ sektördeki ‘tahsilat ve ‘ödeme anlayışını kökten değiştirdi. ‘Belediyelere mal verme, paranı alamazsın cümlesini tarihin çöplüğüne gömdü. İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ sektörde en yüksek ve en düzenli ödeme yapan kurumların başında. Ağaç ve Peyzaj AŞ ile çalışan üretici ve firmalar ödeme konusunda kesinlikle sorun yaşamıyor.

 

MUHASEBE MÜDÜRÜ TOPKARAOĞLU

Ödemelerin başındaki isim Hasan Topkaraoğlu, kurum olarak işlerinin ciddiyetini Adan Zye takip ettiklerini söylüyor. İstanbul Ağaç ve Peyzaj Muhasebe Müdürü Hasan Topkaraoğlu, her şirket, üretici ve kooperatife ödemelerin en fazla 30 gün içerisinde yapıldığını bu sistematik ödeme anlayışının prensip dahilinde yürütüldüğünü kaydediyor.

 

 

Ödeme periyotlarının düzenli olması sektöre nasıl yansıyor?

TOPKARAOĞLU: Sıcak para döngüsü sektörün gelişmesini sağladı. Daha önceleri tenekede üretimler yapılıyordu. Biz de her ürünü almıyorduk, bir standart kalite getirmek istedik. Bunu da başardık. Artık çok kaliteli, istediğimiz standartlarda ürün bulabiliyoruz.

Daha önceden bu sektörde ödemelerin vadesi baya bir uzun oluyordu. Üreticiler de ürünlerini satarken vade farkı ekliyordu. Son yıllarda Büyükşehirin mali yapısının düzelmesi bizim şirketimize de olumlu yansıdı tabiî ki... Bu konuda vadeleri iyice düşürdü. Vadeler bir aya kadar düştü; bir ay içinde mutlaka ödeme yapıyoruz. Faturanın yüzde 80nini ödüyor, sonra en kısa zamanda hesapları kapatıyoruz. Ödemelerin düzenli olması da sektörde üreticinin yatırım yapmasını sağlıyor. Öte yandan sektördeki kaliteyi de arttırıyor, bizimle düzenli alışveriş yapanlar kaliteyi arttırdı.

 


Growers who having difficulty in receiving payments from public sector institutions in previous years, are especially pleased to be working with Istanbul Agac ve Peyzaj Inc. which solved this problem radically. Istanbul Agac ve Peyzaj Inc., completing all the payments in maximum 30 days without interruption.


Paylaş: 

Diğer Haberler