NESLİ TÜKENEN BİTKİLER ARTIK KORUMA ALTINDA

Yatağanda yapımına başlanan Girme Barajında nesli tehlike altında olan endemik bitki türleri ile ekonomik değeri yüksek türlerinin tespit edilerek su tutma öncesinde uygun habitatlara taşınması planlanıyor.

NESLİ TÜKENEN BİTKİLER ARTIK KORUMA ALTINDA

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan "Baraj Göl Aynası Altında Kalacak Bitki Türlerinin Tespiti Projesi" kapsamında Yatağanda yapımına başlanan Girme Barajında uzman ekip tarafından endemik türlerin tespiti için çalışmalara başlandı.

Doğa Koruma Milli Parklar Şube Müdürü Kamil Uslu yaptığı açıklamada, ülke genelinde risk altında veya ekonomik değeri bulunan bitki türlerinin baraj gövdesinin su tutması akabinde yok olabileceğini söyledi.

Uslu, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Orman Genel Müdürlüğü, Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü ve Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü arasında yapılan ortak protokol çerçevesinde türlerin tespit edilerek su tutma öncesinde uygun habitatlara taşınması ve kurtarılması amacıyla proje hazırlandığını kaydetti.

"Saha çalışmaları başladı"

Bu yıl içerisinde Yatağanda yapımına başlanan Girme Barajının proje kapsamına alındığını bildiren Uslu, nesli tehlike altındaki endemik bitki türleri ile ekonomik değeri yüksek türlerin uygun habitatlara taşınmasının planlandığını anlattı.

"Bu çalışma, türlerin devamlılığı ve doğa koruma faaliyetleri açısından büyük önem taşıyor" diyen Uslu, şöyle konuştu:

"Proje kapsamında yapılacak çalışmalar üç safhada yürütülecek. Öncelikle baraj aynası altında kalacak türleri koordinatlarıyla tespit edeceğiz. Daha sonra bu türlerin uygun habitatlara taşınması için yöntemleri ve taşınacağı yerleri belirleyeceğiz. Arazi çalışmaları sırasında tespit edilen türlerin tohumlarının toplanmasını, bunların Türkiye Tohum Gen Bankasına gönderilerek koruma altına alınmasını sağlayacağız. Orman Genel Müdürlüğü ile işbirliği yaparak bu tohumlardan fidanlıklarda üretilmesini ve il genelindeki uygun yerlere dikilmesini sağlayacağız."

Uslu, yürütülecek çalışmanın doğa koruma ve barajlara yönelik kamuoyundaki olumsuz tepkileri bir nevi azaltacağını dile getirdi.

Proje ile türleri nasıl koruyacaklarını ve geliştirebileceklerini insanlara aktarmak istediklerini vurgulayan Uslu, "Proje çalışmalarımız 2015 Eylül ayına kadar devam edecek. Ara toplantıları ve nihai proje aşamasını tüm paydaşlarımıza aktaracağız. Projede uzman biyolog ve orman mühendisleri çalışacak" dedi.    


Paylaş: 

Diğer Haberler