NEFES ALDIRACAK ORMANLAR

Spor ve kültür merkezleri ile Keçiören’e yepyeni bir çehre kazandıran Keçiören Belediyesi, yeşil alan miktarını artırmak için yaptığı çalışmaları sürdürüyor.

NEFES ALDIRACAK ORMANLAR

Ovacık bölgesinde 1 milyon 126 bin metrekare alana kurulan Kartaltepe Kent Ormanı, şehir yaşantısından bunalan Keçiörenlilere rahat bir nefes aldıracak.

Kartaltepe Kent Ormanına, Keçiören Belediyesi ve Orman Genel Müdürlüğünün işbirliği sonucu 7 bin iğne yapraklı ve yapraklı ağaç dikildi. Çınar, mavi selvi, leylandi, gold rider, top akasya, erguvan, kırmızı çınar yapraklı akçaağaç, süs eriği ve gül ağaçlarıyla donatılan orman alanı, görenleri büyüleyen bir renk cümbüşüne dönüştü. 7 bin ağacın daha dikilmesi ile 14 bin ağaçlık bir ormana dönüşecek bu yeşil alanda, vatandaşların mutlu ve huzurlu zaman geçirmesi için her türlü detay düşünüldü. 80 kamelya, 33 orman masası ve bankların yanısıra, piknik ve mesire alanları da vatandaşların kullanımına sunulacak. Temiz havada ve yemyeşil bir ortamda spor yapmak isteyenleri ise 500 metrelik koşu parkuru ve yürüyüş yolu, zemini kum kaplı voleybol ve futbol sahaları, çeşitli spor aletleri ile donatılan spor alanları bekliyor. Kent ormanında ayrıca çocuklu aileleri mutlu edecek çocuk oyun alanı, bay-bayan mescit, bay-bayan wc, çocuk bakım odası ve idare binası da bulunuyor.

ANKARAYA NEFES ALDIRACAK ORMANLAR

 

Keçiörende göreve geldiğinde 2.2 metrekare olan kişi başına düşen yeşil alan miktarını 5.5 metrekareye çıkarmayı başaran Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, "Yeşiller içindeki bir Keçiöreni istiyor ve bunun için çalışıyoruz. Kişi başına düşen yeşil alanı 10 metrekareye çıkararak cennet gibi bir Keçiören hedefine ulaşmayı amaçlıyoruz. Şehirlerin en büyük sıkıntısının betonların arasına sıkışmak olduğundan yakınılır. Biz Keçiörenin yeşil hasretini giderdik. Keçiörenliye nefes aldırarak görsel açıdan çekici hale getirdik" dedi. Ovacıktaki Kartaltepe Kent Ormanının sadece Keçiörenin değil, Ankaranın da nefes alacağı akciğerleri haline geleceğini söyleyen Başkan Mustafa Ak, "Yaşadığımız şehrin temizliği, düzeni ve bakımı kadar yeşilliği de önemli. Bir kentin yeşil alan miktarı o şehrin medeniyet ölçüsünü gösteriyor. Ağaçlandırma için uygun alanların ağaçla buluşması için gayret gösteriyoruz. Düzenlediğimiz törenlerle herkesin dikili bir ağacı oluyor" diye konuştu.


Paylaş: 

Diğer Haberler