MİLLİ PARKLAR MOBİL UYGULAMASI İLK ONDA

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü hayata geçirdiği “Milli Parklar Mobil Uygulaması” ile büyük bir başarıya imza attı.

MİLLİ PARKLAR MOBİL UYGULAMASI İLK ONDA

Apple firmasının her yıl düzenli olarak yayınladığı uygulama mağazasının en iyileri listesine giren uygulama listede 4. oldu. Böylece listeye ilk kez bir kamu kurumu uygulaması girmiş oldu. Apple her yıl düzenli olarak yayınladığı uygulama mağazasının en iyileri “Best of App  Store” listesinin 2016 sonuçlarını açıkladı. Her yıl iPad, Mac, Apple Watch ve Apple TV için ayrı sonuçlar paylaşan Apple, listelerinin Türkiye dahil olmak üzere yerel versiyonlarını da yayınladı. Apple’a göre; Türkiye App Store’larında 2016’nın en iyi uygulamaları kapsamında, ‘’Milli Parklar Mobil Uygulaması” en iyi 10 içerisinde 4.sırada yer aldı. Bu seçim, Türkiye’den ilk defa bir kamu kurumu uygulamasının yılın en iyileri arasında gösterilmesi bakımından da dikkat çekti. Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın “Digital Değişim” vizyonu çerçevesinde 2015 yılında başlatılan bir projenin ürünü olan “Milli Parklar Mobil Uygulaması” Türkiye’deki milli park,tabiat parkı gibi eşsiz güzellikteki tabiat harikalarını ziyaret etmek isteyen bütün vatandaşlara hitap ediyor ve yüklendikten sonra keyifle kullanılabiliyor.

Uygulama ile park hakkında bütün detay bilgilerine kolayca ulaşılabiliyor. Uygulama sayesinde milli park veya tabiat parklarını ziyaret etmek isteyen vatandaşlar, seyahatlerine başlamadan önce tabiatta gerçekleştireceği aktiviteye göre park seçebiliyor, park sahasına nasıl gideceği hakkında rota oluşturabiliyor, hava durumunu ve giriş ücretlerini öğrenebiliyor, park hakkında bütün detay bilgilere kolayca ulaşabiliyor, fotoğraf galerileri sayesinde park alanı hakkında önceden bir izlenim edinebiliyor. Ayrıca kullanıcılar uygulama içindeki haber, duyuru, anket modüllerinden güncel bilgi ve haberlere de ulaşabiliyor. Park İçindeki iyi ya da eksik yönler fotoğrafla bakanlığa bildirilebiliyor. Milli Parklar mobil uygulaması ziyaret edilen park sahası içerisindeyken de oldukça kullanışlı olup, kullanıcılar mobil cihazları yardımıyla çektikleri fotoğrafları DKMP Genel Müdürlüğü’ne gönderebiliyor. Harita modülü yardımıyla offline olarak saha içerisindeki önemli yerleri görebiliyor, istek ve şikayet modülünü kullanarak park sahası içinde gördükleri iyi ya da eksik yönlerin fotoğrafını da çekerek Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na bildirebiliyor.Uygulama ile 40 Milli Park ve 205 Tabiat Parkının bilgilerine erişilebiliyor. Rezervasyon modülü 2017’de devreye alınacak ve geliştirilen uygulamada rezervasyonda yapabilecekler. İlerleyen dönemlerde içeriğinde arttırılanacağınıda belirttiler .


Paylaş: 

Diğer Haberler