Milli Ağaçlandırma Günü

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde, Tarım ve Orman Bakanlığı ve Orman Genel Müdürlüğü koordinasyonunda bu yıl ikincisi yapılan Geleceğe Nefes organizasyonunda yine ilklere imza atıldı.

Milli Ağaçlandırma Günü

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde, Tarım ve Orman Bakanlığımız ve Orman Genel Müdürlüğü koordinasyonunda bu yıl ikincisi yapılan Geleceğe Nefes organizasyonunda yine ilklere imza atıldı. Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Yerleşkesinde gerçekleştirilen, Milli Ağaçlandırma Günü "Geleceğe Nefes, Dünyaya Nefes” programında 81 il ve 922 ilçe ile aynı anda fidanlar toprakla buluştu. Vatandaşlarımızın yoğun ilgisiyle karşılanan etkinlikte bu yıl bir ilke imza atılarak Azerbaycan, Arnavutluk, Bosna Hersek ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'yle canlı bağlantılar ile 30’a yakın ülkenin de katılımı sağlandı.

Ankara’daki etkinlik alanında konuşan Sayın Cumhurbaşkanımız, fidanlarıyla geleceğe nefes olan sporcuları, sanatçıları, basın mensuplarını, sivil toplum kuruluşlarını, istikbalin temsilcisi olarak gördükleri gençleri gönülden tebrik ederek, toprakla buluşturulan fidanların Türkiye ve tüm milletler için hayırlara vesile olmasını diledi.


Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir Pakdemirli'yi ve ekibini Türkiye'nin orman varlığını artıracak bu güzel programa öncülük ettikleri için tebrik eden Sayın Cumhurbaşkanımız, geçen sene alınan kararla 11 Kasım'ı "Milli Ağaçlandırma Günü" ilan ettiklerini, bu kapsamda daha yeşil, daha yaşanabilir bir Türkiye bırakmak idealiyle 11 milyon fidanı toprakla buluşturduklarını anımsatarak, bu etkinliği 81 vilayetin ve 973 ilçenin tamamında eşzamanlı olarak gerçekleştirdiklerini ifade etti.


Sayın Cumhurbaşkanımız, insanların fidan dikme bölgelerine giderek bu seferberliğe gönülden sahip çıktığını, böylece 11 milyon fidan hedefiyle yola çıkmışken yaklaşık 14 milyon fidanı toprakla buluşturduklarını söyledi.


Türkiye'nin fidan dikme seferberliğinin dalga dalga diğer ülkelere yayıldığını belirten Sayın Cumhurbaşkanımız, "Geleceğe Nefes" sloganıyla çıktıkları bu yolda bugün artık "Dünyaya Nefes Olma" hedefiyle işlerin yürütüldüğünü söyledi. Cumhurbaşkanımız, bu yılki programa, Azerbaycan'dan Bosna Hersek'e, Malta'dan Kosova'ya, Senegal'den KKTC'ye, Libya'dan Tataristan'a dost ve kardeş 30'a yakın ülkenin destek verdiğini ifade ederek yapılan canlı bağlantılarla 4 kardeş ülkede fidan dikimi gerçekleştirildiğini kaydetti. Bu fidanların tıpkı geçen sene diktikleri yaklaşık 14 milyon fidan gibi Türkiye'nin güzelliğine güzellik katacağına işaret eden Cumhurbaşkanı, davetlerine icabet ederek ağaç sevgisini bir seferberlik haline dönüştüren, fidan dikimini bir memleket meselesi olarak gören millete şükranlarını sundu.


“Genç Kuşaklara Tabiat Sevgisini Aşılamamız Gerekiyor”


Çocukların, tabiata karşı sorumluluk bilinciyle yetiştirilmeleri gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kadim değerlerimizle beraber genç kuşaklara özellikle tabiat sevgisini de aşılamamız gerekiyor. Dünyayı paylaştığımız diğer varlıkların hakları olduğunu, insanın tabiatı kullanırken bu hakları göz etmek zorunda olduğunu onlara anlatmalıyız" diye konuştu.

“Tohum Ver Fidana Dönüşsün” Projesi Başlatılıyor

İlk ve ortaokul çağındaki çocukların kendi fidanlarını yetiştirmeleri amacıyla yeni bir proje başlatıldığından bahseden Sayın Cumhurbaşkanımız, “'Tohum Ver Fidana Dönüşsün' adını verdiğimiz projemizle her yıl yaklaşık 12 milyon yavrumuza fidan kapları ve tohumları teslim ederek kendi fidanlarını kendilerinin yetiştirmesini sağlayacağız. Böylece geleceğimizin fidanı olan çocuklarımız, ilköğrenim ve ortaokul döneminde toplam 8'er fidanı yetiştirmiş olacak. 2021 yılından itibaren de Milli Ağaçlandırma Günü'nde inşallah bu fidanları hep birlikte toprakla buluşturmaya başlayacağız" dedi.

45 Ülkedeki Büyükelçiler Katıldı

Cumhurbaşkanımız, Tarım ve Orman Bakanımız ve Genel Müdürümüz Bekir Karacabey’in yanı sıra, programa Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve 45 ülkeden büyükelçiler katıldı.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın duasının ardından Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan, fidan dikim alanında fidanları toprakla buluşturdu. “Bu Tohumlar Seneye Kadar Fidan Olacak” Töreninde konuşan Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir Pakdemirli, ‘Geleceğe Nefes,Dünyaya Nefes’ sloganıyla Milli Ağaçlandırma Günü'nü ilk defa hem milli hem de milletlerarası bir katılımla kutladıklarına vurgu yaparak, “Katılımları ve katkıları için 60’a yakın dost ve kardeş ülkeye gönül dolusu selamlarımı iletiyorum” diye konuştu.
Sayın Bakanımız ayrıca, "Sayın Cumhurbaşkanımız söz alıyor, bu tohumlar seneye kadar fidan olacak. Bu fidanları da inşallah seneye 11 Kasım etkinliklerimizde hep beraber toprakla buluşturuyor olacağız" ifadesini kullandı.


“Yeni bir Guinness Rekoru”

Geçen yıl Çorum’da '1 saatte en fazla fidan dikme' dünya rekorunu kırarak Guinness Rekorlar Kitabına girildiğini hatırlatan Sayın Bakanımız, bu yıl da benzer bir rekora imza atıldığını belirterek: “Bitki figürleri ile oluşturulanTürkiye haritası Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi”dedi.


Anıtkabir’e 82 Fidan Dikildi

Türkiye genelinde gerçekleştirilen fidan dikim etkinliğinden bir gün önce, 10 Kasım Atatürk’ü Anma gününde, 81 il ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni temsilen toplam 82 adet fidan, Atatürk’e duyduğumuz şükran ve bağlılığın bir ifadesi olarak, Ulu Önder Atatürk'ün naaşının bulunduğu Anıtkabir'in bahçesine dikildi.


Paylaş: 

Diğer Haberler