Mevsimlik Çiçeğe Talep Arttı

Covid-19 salgınıyla zor günler yaşayan süs bitkiciliği sektöründe perakende satışların başlamasıyla mevsimlik bitkilere olan talep arttı.

Mevsimlik Çiçeğe Talep Arttı

Covid-19 salgınıyla zor günler yaşayan süs bitkiciliği sektöründe perakende satışların başlamasıyla mevsimlik bitkilere olan talep arttı. Bu artış çalı ve ağaç gurubunda yaşanmadı. Mevsimlik çiçek üretiminin yoğun olduğu Yalova, İzmir, Antalya şehirlerinde satışlarla birlikte üretici nefes aldı. Ekonomik zorluklar ve salgının getirdiği sorunlara rağmen üretime devam eden işletmeler hareketlilikten memnun. 

Normalleşme süreciyle daha iyi olacak

Yaşanan ekonomik zorluklar süs bitkiciliği sektörünü durma noktasına getirmişti. Normalleşme sürecinin başlamasıyla birlikte, süs bitkiciliği sektörü de eski günlerine dönmeyi hedefliyor. Üretime zor da olsa devam edilirken, iç pazarın hareketlenmeye başlaması üreticiyi sevindirdi. Süs bitkiciliği sektörü salgın öncesinde yaptığı büyük atılımla ihracat oranını en fazla artıran sektörlerden birisi olmayı başarmıştı. Üretici yeniden ihracatı hedeflerken gümrük uygulamalarında atılacak normalleşme adımlarını merakla bekliyor.


Paylaş: 

Diğer Haberler