MERSİNDE SOSYAL ORMANCILIK ÇALIŞMALARI

Mersinde sosyal ormancılık faaliyetleri kapsamında yürütülen çalışmalarda, yol kenarlarına meyve veren fidanlar dikiliyor.

MERSİNDE SOSYAL ORMANCILIK ÇALIŞMALARI

Mersin Orman Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Gözne İşletme Şefliğince, 2014 yılı doğal gençleştirme programında bulunan 16 hektarlık saha içerisindeki yol kenarları ile bu sahalara bağlantılı diğer orman yolları kenarlarına meyve veren fidanlar dikildi. Çalışmalar kapsamında ilk etapta Gözne Kızlarpınarı-Eskiköy yol boyu ile Yellice-Deliçay yolu ve gençleştirme çalışması yapılan tüm orman yolu kenarlarına, toplam 600 adet incir ve 400 adet nar fidanı dikildi.


Mersin Orman Bölge Müdürü Abit Baca, bu tür çalışmaların bağlı tüm işletme müdürlükleri ve şefliklerde artarak devam edeceğini belirterek, "Gençleştirme çalışması yapılacak alanlar içerisinde bulunan orman yolları ile diğer bağlantı yollarında çalışmalarımızı yoğunlaştırıyoruz. Orman yolu kenarlarına incir, nar, badem, harnup gibi türlerden oluşan fidan ve çelikler dikilmektedir. Klasik ormancılık çalışmaları yanı sıra, bundan böyle tüm şefliklerimiz, gençleştirme programında olan saha içlerindeki orman yolu kenarlarına gelir getirici meyve veren türlerden oluşan fidanlar dikeceklerdir" dedi.    


Paylaş: 

Diğer Haberler