MELEN BALSUYU PROJESİ FİDAN DİKİM ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Melen Balsuyu Projesi kapsamında fidan dikim çalışmaları başladı. İsale hattının Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü sınırları içinde kalan ve üzerinde hiçbir bitki örtüsü olmayan 95 km’lik güzergâhında bölge arıcılığını desteklemeye yönelik 3 adet Bal Orm

MELEN BALSUYU PROJESİ FİDAN DİKİM ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü “Melen Balsuyu Projesi”ni hayata geçirmek maksadıyla ilk fidan dikimleriyle Bal Ormanı tesisi çalışmalarına başladı. Fidan dikim çalışmalarına Bölge Müdürü Okan Kurşun, Odun Dış Orman Ürün ve Hizmetleri Şube Müdürü Hacer Dilaver, şube müdürleri, çalışanlar ve günülüler katıldı.

İstanbul’a su temin edilmesi amacıyla “Melen Suyu Projesi” isale hattı tesis edilmi. İsale hattının Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü sınırları içinde kalan ve üzerinde hiçbir bitki örtüsü olmayan 95 km’lik güzergâhında bölge arıcılığını desteklemeye yönelik 3 adet Bal Ormanı tesis edilecek olup hattın üretime ve ekonomiye kazandırılması amaçlanıyor.

Melen Balsuyu Projesi kapsamında bal ormanları tesisi amacıyla Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü ile isale hattının işletme sorumluluğu olan İSKİ arasında yapılacak olan protokol ve izin süreçleri son aşamaya getirilmiş ve her üç bal ormanı projesinde de 1’er kilometrelik alanda arazi hazırlığı yapılarak sahada fidan dikim çalışmalarına başlanılmıştır.

Bölge arıcılığının desteklenerek organik bal üretimine büyük katkı sağlayacak olan proje kapsamında güzergâh boyunca polen ve nektar açısından zengin en az 6-7 ay çiçeklenme sağlayacak yalancı akasya, defne, ıhlamur, biberiye, kekik, adaçayı ve lavanta cinsinden ağaç, ağaççık, çalımsı ve otsu nitelikli ballı bitkilerden yaklaşık 7-10 milyon fidan toprakla buluşacak.

2017-2018-2019 yıllarında yapılacak ağaçlandırma çalışmaları sonucunda; topraklarımız erozyona karşı korunarak biyolojik çeşitliliğin geliştirilmesine, estetik görselliğe kavuşan çevrede halkın rekreasyon ihtiyacı karşılanarak hem doğa turizminin canlanmasına hem de Melen Suyu boru hattının güvenliğine katkı sağlanması amaçlanıyor.


Paylaş: 

Diğer Haberler